Земля

Смужки восьминогів виявилися неповторними, як відбитки пальців

Карликові зеброві восьминоги легко змінюють забарвлення для маскування. Однак виявилося, що візерунок контрастних смуг на їх тілі залишається постійним. Для кожного восьминога він унікальний і, можливо, дозволяє цим тваринам пізнавати один одного.

Карликовий зебровий восьминіг / © R. Caldwell, Dоlen Lab, Kavli Unstitution

Крихітні зеброві восьминоги Octopus chierchiae живуть у водах Тихого океану поблизу узбережжя Північної і Південної Америки. Вони досягають величини не більше кількох сантиметрів і розмножуються кожні кілька місяців, що робить їх зручними об’єктами для лабораторних досліджень всієї великої групи восьминогів. Їх назва пов’язана з зебрами неспроста: тіло цих молюсків покрито низкою контрастних бурих і чорних смуг.

Візерунок виявився так само унікальний, як розташування смужок у самих зебр або папілярних ліній на наших долонях і пальцях. Можливо, це допомагає восьминогам дізнаватися один одного — у всякому разі, люди цілком здатні відрізняти одну особину від іншої на око. Про це розповідається в новій статті вчених з Каліфорнійського університету в Берклі, опублікованій в журналі PLOS One.

Відмінності в візерунку на шкірі зебрових восьминогів помітні і неозброєним оком / © Liu et al., 2023

Бенджамін Лю (Benjamin Liu) і його колеги проводили лабораторні експерименти з парою самців і парою самок карликових зебрових восьминогів, отримавши від них потомство чисельністю 25 особин. Молодняк фотографували щотижня протягом двох років. Смужки почали проступати на їх шкірі вже на другий тиждень життя і стали остаточно контрастними до чотирьох тижнів.

Як і багато інших восьминоги, зеброві часто змінюють забарвлення, мімікруючи під навколишнє середовище. Однак «базові» смуги залишалися у них постійними, зберігаючись протягом довгого часу. Ці смуги виявилися унікальними для кожної особини, причому відмінності між ними видно і непідготовленій людині. Показуючи їх фотографії добровольцям, вчені переконалися, що ті здатні дізнатися одного і того ж восьминога в 84,2 відсотка випадків.

Автори роботи вважають, що їх знахідка полегшить і лабораторні експерименти з зебровими восьминогами, і заходи щодо збереження їх чисельності в дикій природі. Дотепер для цього на окремих молюсках доводилося розміщувати мітки або навіть використовувати татуювання, але виявляється, можна цілком обійтися без цих неприємних процедур. Ймовірно, і самі восьминоги пізнають один одного, орієнтуючись на цей же постійний візерунок смуг.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button