Наука

У сітківці ока знайдена «вбудована функція нічного бачення»

Незважаючи на те, що в сутінках і при поганій освітленості ми можемо орієнтуватися, повноцінного нічного зору у нас, на жаль, немає. Однак, цілком можливо, що ця можливість все-таки «вбудована» в нашу сітківку. Просто в ході еволюції люди втратили цю властивість, але в теорії її цілком можна повернути.

До такого висновку, згідно з повідомленнями журналу Neuron, прийшла група вчених з Канади і США. Справа в тому, що, згідно із заявами експертів, очі ссавців мають в сітківці кілька типів нервових клітин, які відповідають за розпізнавання руху. Кожна група клітин відповідає за один з 4 напрямків. Якщо об’єкт відносно спостерігача рухається вправо — задіюється права група, якщо вліво — ліва і так далі. При цьому в умовах дуже низької освітленості сітківка зберігає здатність розпізнавати рух, але через нестачу світла ми «не бачимо». Хоча, насправді, нервові імпульси практично не змінюються.

В ході серії експериментів учені помістили на сітківку лабораторних тварин електрод, за допомогою якого можна було відстежити активність нейронів. У результаті з’ясувалося: клітини сітківки реагували на рух у темряві також, як і при світлі, але незалежно від напрямку руху були активні тільки ті нейрони, які відповідають за рух вгору-вниз. Як припускають дослідники, це пов’язано з тим, що саме в цьому напрямку, як правило, вчиняють напад хижаки (вистрибують із засідки), тому збереження активності цих клітин вкрай важливо для виживання. Зараз автори продовжують дослідження з метою виявити подібну властивість нейронів у людей, а також з’ясувати, чи можна якось змінити сприйнятливість сітківки і наділити її функцією повноцінного нічного зору.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments