Екологія

У США почали загадковим чином вимирати буки

Букові гаї можуть повністю зникнути з лиця Північної Америки в найближчі роки через поширення загадкової хвороби, яка вбиває наймолодші дерева за 2-3 роки. Результати спостережень за її поширенням були представлені в журналі Forest Pathology.

“Поки не зрозуміло, куди і як буде поширюватися ця хвороба, але є всі ознаки того, що вона піде по шляху нашестя жуків-златок і синдрому раптової смерті букових дерев (Fagus grandifolia). І та, і інша епідемія почалися повільно і непомітно, але потім вони швидко охопили всю країну. Схоже, що ми зараз перебуваємо саме в цій фазі”, — заявив П’єр-Луїджі Бонелло (Pierluigi Bonello) з університету штату Огайо (США).

Так звані інвазивні види тварин, що проникають на нові для себе території і континенти завдяки неусвідомленій “допомозі” з боку людини, недавно стали однією з головних проблем для екології всієї планети.

Приміром, потрапляння бразильських вогненних мурах в США приблизно 70 років тому викликало екологічну катастрофу. Вони швидко знищили кілька видів равликів і помітно скоротили чисельність інших видів комах і навіть ссавців.

Ці проблеми стосуються не тільки тварин, але і рослин. Посадки цитрусових рослин по всьому світу сьогодні викошуються східноазіатськими бактеріями Candidatus liberibacter, які розповсюдилися по Землі в середині минулого століття. “Вторгнення” колорадського жука в СРСР і інші країни соціалістичного блоку в 1960 роках стало великою трагедією для колгоспів і домашніх господарств.

Два недавніх прикладів подібних екологічних трагедій – майже повне знищення деяких підвидів в’язів, ясенів і тополь у США комахами-“диверсантами” з російського і китайського Далекого Сходу, жуками-златками і міллю-малятком. Загальний збиток від їх навали може становити кілька сотень мільйонів доларів.

Бонелло і його колеги додали ще один вид дерев в число “жертв екологічної світової торгівлі”, розкривши загадкову епідемію імовірно бактеріального походження, що вразила тисячі буків на півдні Канади і як мінімум чотирьох штатів в США.

Перші її сліди, як розповідає еколог, були виявлені на північному сході Огайо приблизно шість років тому. Як тоді помітили місцеві жителі, листя деяких буків почали дивним чином змінюватися. На їх поверхні почали з’являтися темні смужки, які поступово заповнювали весь простір між прожилками.

Коли цей процес завершувався, листя чорніли і помирали, що призводило до смерті дерева приблизно через три роки після зараження, якщо воно було молодим, і на шостий рік для старих і великих буків.

Спочатку екологи вважають, що буки загинули не через хворобу, а через погану екологічну обстановку в цій частині штату, і не звернули особливої уваги на хворобу. Тільки три роки тому, за словами Бонелло, вчені почали серйозно вивчати цю проблему, зазначивши, що буки почали масово гинути в десятках інших куточків Огайо і в сусідніх штатах.

Спостерігаючи за поширенням хвороби протягом останніх п’яти років, екологи виявили, що вона встигла проникнути в три сусідніх штати і на територію Канади. До того ж, вчені очікують, що вогнища інфекції вже існують в 30 інших регіонах США.

Попри те, що ця інфекція найсильніше вражає американські підвиди буків, вона, як показують спостереження Бонелло та його колег, може проникати і в листя європейських і азіатських дерев. Це означає, що вона може поширитися і Старим Світом і придбати глобальний характер вже в найближчі роки, б’ють тривогу вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button