Екологія

У Тихому океані вибухнула теплова бомба

У Тихому океані в період 2013-2016 р. аномально довга висока температура серйозно вплинула на підводне життя, зруйнувала харчові ланцюжки і погубила масу тварин. У цілих штатах США через теплову бомбу, як науково називається це явище, постраждали економіка і туризм. Але найсумніше – вчені відкрили, що такі явища стали відбуватися все частіше і тривають довше.

Ще взимку 2013 року дослідники помітили, що вода затоки Аляски значно тепліше, ніж повинна бути по сезону. Всю зиму теплий міхур зберігався і до наступного року простягнувся до півдня. Влітку вода прогрівалася тепліше звичайного від Аляски до Мексики.

Восени вона була місцями на цілих 7° вище норми. У 2015 році нагрілися верхні шари води, стали слабшими пасати. Це явище тривало до 2016 року, та призвело до цвітіння водоростей, а вони отруїли воду шкідливими речовинами, зробивши її небезпечною для людей і багатьох тварин. Крім того, новий більш теплолюбний вид водоростей виявився менш поживним, тому багато мешканців океану загинули.

Люди звикли мати справу з атмосферними хвилями тепла, оскільки на відміну від впливу океанічних теплових хвиль відчувають їх вплив безпосередньо. Океанічні теплові хвилі вивчені менше, але аномалія 2013-2016 р. стала найбільш вивченою. Нещодавно вчені оцінили весь збиток, нанесений нею. Багатьом морським мешканцям довелося переселитися набагато північніше звичного ареалу перебування. Морські леви від спеки викидалися на берег, багато гинули. Зникло багато водоростей і ламінарій, що були основним кормом для багатьох тварин.

Як наслідок зменшилася чисельність крабів і деяких молюсків. Їх вилов довелося скоротити. Хвилі тепла поширювалися по океанах і раніше.

Аналізуючи їх наслідки, вчені прийшли до висновку, що вони дуже сильно впливають на морські екосистеми і, як наслідок, б’ють по економіці народів, що займаються морським промислом. З 1925 року океанічні теплові хвилі стали відбуватися частіше на 34% і тривати довше на 17%. Це є наслідком глобального потепління. Надалі ситуація, мабуть, буде лише погіршуватися.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button