Земля

У затопленого континенту Зеландія з’явилася інтерактивна карта

Затоплений континент Зеландія колись був частиною того ж масиву суші, що Антарктида і Австралія. А 85 мільйонів років тому він відколовся і в кінцевому підсумку занурився під води океану, залишивши після себе тільки крихітний шматочок поверхні — Нову Зеландію.

Новозеландський науково-дослідний інститут GNS Science створив інтерактивні карти, які охоплюють всю поверхню Зеландії, тим самим розповідаючи історію походження зниклого континенту.

На веб-сайті ви може подивитися різні види карт, які накладаються або перегукуються між собою. Наприклад, можна знайти як стародавні, так і ще активні вулкани або подивитися, де на суші все ще виглядають масивні гірські хребти.

Ідея про те, що в цій області колись був повноцінний континент існує вже кілька років. Вивчення цієї області показало, що це не просто група островів, а континентальна кора, достатньо велика, щоб бути офіційно названою окремим континентом.

На самому початку Зеландія була частиною Гондвани — суперконтиненту, який містив Африку, Південну Америку, Антарктиду, Австралію, Нову Зеландію, а також Аравію, Мадагаскар і Індостан. Близько 85 мільйонів років тому від Гондвани відокремилася Зеландія. Дрейфуюча, мінлива частина суші, розміром приблизно з половину Австралії, була домом для динозаврів і пишних тропічних лісів.

Мільйони років потому тектонічні плити почали перебудовуватися і ці геологічні зміни створили Тихоокеанське вогненне кільце — пояс в океані, де розташовані найбільш активні вулкани світу. Так, Тихоокеанська плита опустилася нижче континентальної кори Зеландії. Цей процес привів до того, що коренева зона континенту відірвалася і затонула.

Зараз близько 94% території Зеландії знаходиться під водою, але деякі частини континенту все ще є сушею. В першу чергу це Нова Зеландія, Нова Каледонія, Острів Норфолк та інші невеликі острови.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button