Земля

Ядро Землі може бути кривим

Коли сейсмічні хвилі проходять по планеті, то здається, що вони поширюються на 3% швидше при русі з півночі на південь і назад, ніж зі сходу на захід.

Колись у нашої планети не було твердого ядра. Надра Землі складалися з розплавленого матеріалу, і тривав цей період мільярди років. Потім рідке залізо в центрі початок охолоджуватися і укріплятися.

Це означає, що в самому центрі Землі повинна бути присутня гігантська і постійно зростаюча куля кристалізованого заліза, і коли ці кристали вибудовуються певним чином, їхнє становище впливає на швидкість сейсмічних хвиль.

Створюючи моделі хвиль, дослідники прийшли до цікавого припущенням: ядро ??Землі зростає нерівномірно. «Найпростіша модель здавалася трохи незвичайною – внутрішнє ядро ??асиметрично, – каже сейсмолог Деніел Фрост з Каліфорнійського університету в Берклі. – Західна сторона виглядає інакше, ніж східна, аж до центру, а не тільки у верхній частині внутрішнього ядра планети, як припускають деякі. Єдине пояснення цьому – одна сторона зростає швидше, ніж інша».

Довести це неможливо, як неможливо вирити шахту і поглянути на ядро. Тому навколо цієї теорії виникли суперечки.

Використовуючи різні комп’ютерні моделі, які враховують геодинаміку Землі й фізику мінералів заліза при високому тиску і температурі, дослідники спробували з’ясувати, чому внутрішнє ядро ??нашої планети формується таким цікавим чином.

Найпростіше пояснення, яке вони знайшли, полягало в тому, що кристалічне ядро ??Землі зростає швидше за все на екваторі і, зокрема, під Східною півкулею. «Це відповідає темпам зростання, яке на 40% повільніше на полюсах і на 130% інтенсивніше на екваторі, – роблять висновок автори дослідження. – Темпи зростання на екваторі коливаються між східними і західними півкулями від 100% до 160% ».

Ця асиметрична швидкість росту припускає, що деякі частини внутрішнього ядра Землі тепліші, а інші – холодніші, що призводить до швидкої кристалізації. Потім гравітація рівномірно розмазує цей виступ, направляючи кристали до північних та південни полюсів.

Якщо модель вірна, то затвердіння ядра Землі почалося недавно – приблизно 0,5-1,5 мільярда років тому. І це збиває з пантелику, тому що магнітному полю Землі не менше 3 мільярдів років. Якщо ядро ??Землі дійсно настільки молоде, то магнітне поле нашої планети, ймовірно, не завжди генерувалося однаково.

Деякі вчені, наприклад, припустили, що магнітне поле було набагато слабкішим, ніж зараз, і було створено розчиненими легкими елементами, що скупчилися на зовнішньому краї внутрішнього ядра нашої планети.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button