Земля

Як аналіз ДНК допоміг відкрити раніше невідому гілку людства

Судячи з аналізу ДНК, в Африці жили чотири популяції людей, що мають перш істотні відмінності в ДНК. Тобто спочатку людство не було єдиним генетично.

Аналіз ДНК дітей в західній і центральній частинах Африки показує, що в стародавні часи існували, принаймні, три основні людські популяції, гени яких є у народів, що населяють сьогодні Центральну Африку, її південну частину, а також всіх інших сучасних людей: вони були несхожі генетично, особливо в період приблизно від 250 000 до 200 000 років тому.

Була, виявляється, і четверта «гілка» – невідома людська популяція, яка з’явилася в той же проміжок часу і залишила слабкий генетичний слід у сучасних людей, що населяють західну і східну частини Африки, з’ясували вчені на чолі з еволюційними генетиками Марком Ліпсон і Девідом Райхом з Гарвардської медичної школи. У цій четвертій популяції були виявлені сліди ДНК популяцій гомінідів, які існували ще до появи на Землі людського виду. Можливо, неандертальців. Генетичні дані в новому дослідженні є «єдиним древнім ДНК-записом, знайденим на заході Африки, на південь від Сахари».

Це генетичне свідоцтво давно померлих дітей відповідає сценарію, в якому різні популяції Homo sapiens з’явилися в різних частинах Африки приблизно 300 000 років тому, після чого відбулося змішання, що охопило весь континент.

Попереднє генетичне дослідження, проведене еволюційним генетиком Понтом Скоглунд з Інституту Френсіса Кріка в Лондоні, виявило людську популяцію, що виникла більше 200 000 років тому, яка була предком пізніх груп мисливців-збирачів тропічних лісів в західній і центральній Африці, зростаючих на південь від Сахари. Нове дослідження надає додаткові докази четвертої спадкової лінії: у древніх дітей, ДНК яких описана в дослідженні, є кілька генів тих давніх попередників з тропічних лісів.

Група Ліпсона взяла ДНК чотирьох дітей, похованих в Шум Лаку – кам’яному притулку на північному заході Камеруну. Там же, під час розкопок 1980-х і 1990-х років, були знайдені кам’яні знаряддя та інші артефакти. Всього в Шум Лаку було виявлено 18 людських скелетів, більшість з яких були дитячими. Деяким похованням вже близько 8000 років, іншим – близько 3000.

В результаті розкопок 1994 року в кам’яному притулку в Камеруні були виявлені скелети двох хлопчиків, похованих близько 8000 років тому. Їх ДНК свідчать про те, що людські популяції в декількох частинах Африки генетично відрізнялися один від одного більше 200 000 років тому.

Isabelle Ribot

Інше відкриття стосується одного з підлітків Шум Лаки – підлітка, похованого близько 8000 років тому. Цей хлопчик мав рідкісний набір Y-хромосом, які передаються від батька до сина. Сьогодні даний «родовід» по батьківській лінії практично не зустрічається за межами пари етнічних груп, що живуть в західному Камеруні. Попередні дослідження показують, що ця чоловіча генетична лінія має вік від 200 000 до 300 000 років, що робить її найдавнішою з відомих.

Незрозуміло, чому тільки один з трьох стародавніх африканських хлопчиків, описаних в дослідженні, походить від того стародавнього роду.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button