Земля

Клімат Землі змінюється занадто швидко

В даний час наша планета переживає одну з найбільших змін клімату з тих часів, як вимерли динозаври. Але найбільш важливим і тривожним для людей, рослин і тварин є швидкість цих змін. Вчені попереджають: передбачувана швидкість зміни клімату в наступному столітті будуть в 10 разів вищі, ніж у минулі 65 мільйонів років. Якщо тенденція збережеться, то це стане величезним стресом для земної екосистеми і для людини також. Багатьом видам рослин і тварин будуть потрібні поведінкові й еволюційні зміни, щоб вижити. А люди змушені будуть звикати до екстремальних погодних умов і, ймовірно, змінювати існуючу модель економіки.

Деякі важливі зміни можна буде спостерігати вже в найближчі десятиліття, проте, як вважають дослідники, те, що трапиться з кліматом в кінці 21 століття, залежатиме від дій людини в сьогоденні. Такі висновки про стан клімату на Землі зробили Ноа Диффенбах (Noah Diffenbaugh) зі Школи наук про Землю при Стенфордському університеті і Кріс Філд (Chris Field) з факультету глобальної екології Інституту Карнегі. Вчені провели аналіз змін клімату протягом історії Землі, і зробили прогноз на найближче сторіччя.

Дослідники нагадують, що температура на планеті підвищилася на 5 градусів Цельсія близько 20 000 років тому, коли Земля вийшла з останнього льодовикового періоду. Ця зміна співставима з тими змінами, які відбуваються зараз і, за прогнозами, будуть відбуватися в 21 столітті. Геологічні знахідки свідчать, що 20 000 років тому, коли льодовиковий щит, що покривав значну частину Північної Америки, відступив на північ, рослини і тварини заселили області, які були під льодом. І так як потепління тривало, рослини і тварини просувалися на північ, в більш холодні регіони. У тому випадку зміни відбувалися досить повільно для того, щоб рослини і тварини встигали до них пристосуватися. В останні десятиліття клімат змінюється набагато швидше, і вже зараз деякі види флори і фауни стикаються з серйозними проблемами – вони не встигають адаптуватися.

Завдяки палеокліматичним дослідженням вченим вдається приблизно уявити картину майбутнього. Так, 55 мільйонів років тому кількість вуглекислого газу в атмосфері було стільки, як і сьогодні. Тоді в Північно Льодовитому океані в літній період не було льоду, а на прилеглих землях було досить тепло, щоб там могли жити крокодили і рости пальми. Але є суттєва відмінність між кліматом в минулому і в сьогоденням – швидкість зміни. Очікується, що протягом століття клімат буде мінятися приблизно в 10 разів швидше, ніж у попередні 65 мільйонів років! Ще один важливий фактор – діяльність людини, якої, зрозуміло, не було мільйони років тому. Саме ці два фактори і турбують вчених найбільше.

Вчені розглянули результати двох десятків кліматичних моделей на наступне століття. Згідно з дослідженнями, кількість екстремальних погодних явищ – періоди сильної спеки і рясних опадів – стануть більш важкими і більш частими. От тоді і постане питання: точне прогнозування погоди на найближчі дні, яке сьогодні забезпечує http://www.gismeteo.ua/– сайт прогнозування погоди в Україні та світі.

Якщо інтенсивність викидів парникових газів збережеться на нинішньому рівні, середньорічна температура в Північній Америці, Європі та Східній Азії збільшиться 2-4 градуси Цельсія вже до 2046-2065 рр.. А це означає, що літо, яке вчені називали найспекотнішим за останні 20 років, буде траплятися через рік. До кінця століття, за припущеннями вчених, через викиди парникових газів температура в Північній півкулі стане на 5-6 градусів Цельсія теплішою, ніж сьогодні. У цьому випадку, спекотне літо стане звичайним явищем. Така зміна створить серйозні проблеми для екосистеми Землі, і багато видів просто не зможуть пристосуватися до нових умов. Так, зараз при потеплінні тварини і рослини мігрують у бік полюсів або в гори, щоб залишитися жити у звичних для себе умовах. Міграція відбувається зі швидкістю приблизно 1 км на рік. Але біда в тому, що клімат змінюється настільки швидко, що існуючої швидкості до кінця сторіччя вже не вистачатиме.

За словами дослідників, деякі зміни клімату – викид парникових газів і нагрівання океану – неминучі через діяльність людини. І навіть якщо зараз раптом зупинити електростанції і заводи, ефект від минулих викидів все ще збережеться і продовжить впливати на клімат. Проте, вчені вважають, що є чимало факторів, які залежать від людини. І як людина поведе себе в найближчі десятиліття, вплине на те, сповільниться або прискориться зміна клімату.

Важливо також відзначити, що близько 2,5 мільярдів чоловік на Землі не мають доступу до сучасних енергоресурсів, значить, у них немає можливості для нормального розвитку інфраструктури та побуту. Саме ці категорії людей найбільш уразливі при природних катаклізмах. Отже, поліпшення умов життя для цих людей в даний час дозволить їм безболісно переживати екстремальні погодні умови. Але – ключовий момент – збільшення обсягу використовуваних енергоресурсів, цілком ймовірно, ще більше прискорить потепління. Таким чином, очевидно, що в даний час проблема зміни клімату вимагає ретельного дослідження – люди повинні знати про наслідки своєї діяльності для екосистеми. Вчені впевнені, що потрібно терміново знайти рішення проблеми, і зробити так, щоб у людей був доступ до благ, але ризики для клімату при цьому знижувалися.

Натхнення: http://rnd.cnews.ru/


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button