Земля

Як блискавка вбила шість корів в Австралії?

Смерть від удару блискавки — не така вже рідкісна в природі; новини про те, що розряд вбив кілька домашніх тварин, з’являються ледь не щороку. Ось і в цьому році загинуло шість австралійських корів; розбираємося, чому це відбувається.

У штаті Квінсленд, Австралія, блискавка вбила одразу шість корів, повідомляє газета Beaudesert Times. Тварини (чотири дорослих корови і два теляти) загинули, притулившись до металевої огорожі під час грози. Такі дивні інциденти — рідкість, але все-таки трапляються, і австралійський — ще не найбільший: в 2014 році жертвами блискавки стали відразу 60 корів, у 2016 — 323 оленя, а в минулому році в Казахстані загинуло півторатисячне стадо овець разом з чабаном. Хроніку людських жертв від прямих влучень блискавок веде Всесвітня метеорологічна організація; за її даними, рекорд за історію спостережень — 21 смерть від однієї блискавки (Родезія, 1975).

У загибелі великих груп великої худоби найчастіше винні блукаючі струми, або струм розтікання, що виникає, коли блискавка через дерево або інший стоячо окремо об’єкт потрапляє в землю. Жива істота, яка стоїть на землі, по якій мандрують блукаючі струми, ризикує залишитися без пульсу. Чим більше відстань між лапами або ногами, тим більша сила струму, який проходить через тіло, тому блукаючі струми особливо небезпечні для великих тварин: миша виживе, людина або корова загинуть.

Втім, земля могла бути не винна у випадку з шістьма австралійськими коровами: їх знайшли прижавшимися до металевої огорожі.

Сам по собі метал не притягує блискавки, це міф. Однак металевий предмет через високу електропровідність може проволити електрику, яка потрапила в землю чи повітря іншими шляхами. Тому під час грози торкатися до металевих предметів, особливо під відкритим небом, не рекомендується.

Випадки смерті тварин від блискавок не завжди документуються, тому мало що відомо про статистику таких випадків і її динаміку. Зате ми знаємо, що за останні сто років люди стали гинути від блискавок рідше. У 30-40х рр. в США від удару блискавки помирало від 300 до 400 осіб на рік, а в останні кілька років — близько 35 осіб щорічно. Можливо, роль у зниженні цього показника відіграло підвищення обізнаність населення про базові правила поведінки під час грози: намагайтеся потрапити в будинок, намагайтеся не стати найвищою точкою в окрузі, і тримайтеся подалі від металевих предметів, у тому числі огорож.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button