Головна / Аналітика / Як буде виглядати економіка України, якщо її стиснути до 100 тисяч гривень

Як буде виглядати економіка України, якщо її стиснути до 100 тисяч гривень

 

Як буде виглядати економіка України, якщо її стиснути до 100 тисяч гривень.

ВВП дорівнює 2,3 трильйона гривень, експорт склав 1,1 трильйона … Це багато чи мало? Добре чи погано? Ми змінили масштаб проблеми і величезні цифри зменшилися до зрозумілих величин. Тепер ти легко зрозумієш, чи реальні обіцянки дають політики в своїх агітках.

Щоб розібратися в масштабах економічних показників і зрозуміти важливість кожного з них для економіки, ми зробили невелику вправу і стиснули (але не віджали) наш ВВП до 100 тисяч гривень — цифри, яка зрозуміла, і яку легко уявити людині з нашими зарплатами.

Отже, яке місце займуть в економіці країни всі ці мільярдні суми: видатки бюджету, борги уряду, кредити і стан тих, кого ми ще за звичкою продовжуємо називати олігархами?

Нагадаємо: ВВП — це вартість всіх товарів і послуг, які вироблені в країні. У 2016 році він склав 2,3 трильйона гривень.

Україна експортувала на суму, рівну половині ВВП

49 тисяч — приблизно стільки заробляє за весь рік середньостатистичний співробітник київської компанії. Для порівняння, у 2014 році експорт був таким же, але тоді ВВП був меншим — 1,5 трильйона.

Однак ці 49 тисяч експортних доходів, в більшості своїй — це гроші не за розумову роботу, а за сировину. Якщо пояснити це простими словами, то проблема в тому, що у світовій економіці Україна є не офісним працівником або складальником літаків, а продавцем на базарі. Країна мало заробляє на продажу продукції з високою доданою вартістю, зате багато грошей отримує від продажу сільгосптоварів і жерстяних виробів на глобальному базарі.

Дефіцит бюджету склав… всього 2900 гривень

Наші уряди так і не навчилися жити за коштами. Мало того, що країна постійно витрачає більше, ніж заробляє, так ще і бере кредити для фінансування зростаючих витрат. Тепер ти можеш зрозуміти, чому Україна так часто звертається до МВФ та інших міжнародних кредиторів за грошима — уряду банально не вистачає грошей до зарплати.

Коли видатки бюджету більше доходів, говорять про дефіцит бюджету. Але якщо звести все до масштабу в 100 тисяч, то вийде, що дефіцит не такий вже й великий — всього 2948 гривень.

При цьому найбільше Україна винна МВФ — 5,6 тисяч грн.

Ми могли б позбутися від нього, просто продавши збиткові держкомпанії!

50% українських державних підприємств взагалі не працюють, а 70% з працюючих приносять збитки. З таким успіхом їх простіше взагалі продати, а на виручені закупитися біткоїном))). Прибуток нестабільний, але точно є, а від більшості держкомпаній тільки збитки.

Витрати на охорону здоров’я — всього 523 гривні, зате на пенсії — майже 6 тисяч!

Зараз ми просто пояснимо, чому потрібна пенсійна реформа. Витрати на пенсії постійно зростають. У 2016 році з бюджету на пенсії було виділено 142 мільярди гривень. У 2010 — всього 36 мільярдів.

У країни вже тупо не вистачає грошей платити пенсії. А враховуючи, що кілька місяців тому їх підвищили, брак буде збільшуватися. Цю проблему треба вирішувати хоч якось, і навіть погана пенсійна реформа краще, ніж нічого (головне — щоб потім не забули зробити хорошу).

Рінат Ахметов жив би на 4900 гривень на рік

А засновник Microsoft Білл Гейтс володіє статками, що майже дорівнює нашому ВВП. Він у 18 разів багатший за найбагатшого українця Ріната Ахметова. Боголюбову доведеться жити на 1500 гривень в рік. Напевно, хтось з них може піти працювати до Гейтса по найму.

Компанії Ріната Ахметова отримали дохід у 13% ВВП України

11% ВВП — дохід державних енергетичних гігантів,

На соціальний захист витрачається в 2 рази більше, ніж сума сплачених податків українцями.

Для порівняння — стисла економіка Польщі поміститься в 503 тисячі гривень.

Ця країна трохи менше України, але виробляє в 5 разів більше.

У Польщі інвестують в 30 разів більше.

На тлі Китаю Україна зовсім непомітна — його економічна потужність в 120 разів більше.

Якщо виконати таку ж операцію з Китаєм і уявити китайський ВВП як 100 000 гривень, то ВВП України в такому масштабі становив би лише 830 гривень.

Чому я всього цього не знав раніше?

Головна відмінність української (читай — радянської) школи від американської в тому, що в Україні вчать зубрити, а в Штатах — думати. У США дітей вчать відповідальності і взаємодопомоги, критичному мисленню. У нас такого немає. Якщо цікаво, як навчаються американські діти, читай пости Владислава Рашкована, представника України в МВФ. Його діти навчаються в звичайних американських державних школах.

Оскільки українців не вчать розуміти економіку, це завдання на себе має взяти хтось ще. Наприклад, ЗМІ.