Аналітика

Як і чому Китай стане наддержавою замість США

Прямо зараз Китай розвиває найбільший проект століття: будує мережу залізничних та морських шляхів, які повинні зв’язати Піднебесну з 70 країнами Європи, Азії, Африки та Океанії. Інвестиції — майже 1 трильйон доларів. Україна — одна з країн, які вже почали отримувати ці інвестиції.

Китаю вже нікуди інвестувати всередині країни. Уряд допускає будівництво міст-примар — мегаполісів, в яких ніхто не живе. Будівельний бум розігрів економіку Китаю, але тепер, щоб темпи її зростання не падали, а вплив Китаю на інші країни зростав, уряд реалізує вражаючий проект, на який не наважувався ще ніхто в сучасній історії. Як після Другої Світової США вкладали гроші в зруйновану Європу, збільшуючи свій вплив на європейські країни, так зараз Китай вкладає гроші в інфраструктурні проекти, навіть сумнівні з економічної точки зору — щоб збільшити свій вплив на інші країни і створити ринки для збуту своїх товарів. І, звичайно, покінчити з домінуванням Америки.

Нинішні китайська влада повторює те, що робили їхні попередники тисячі років тому — створюють глобальний торговельний шлях.

Колись мережа торговельних шляхів через весь континент вже існувала. У Середні століття караванна дорога з’єднувала Східну Азію з Середземномор’ям. Вона називалася Великий шовковий шлях

Шовковим він називався тому, що в першу чергу по цьому шляху Китай експортував свій шовк по всьому світу

Китайський шовк. 2 століття до нашої ери.

Нинішній китайський імператор Сі Цзіньпін хоче повторити успіх своїх попередників

Один і європейських дипломатів в інтерв’ю навіть заявив, що якщо в Китаї ти хочеш, щоб твій проект затвердили, треба заявити, що він необхідний для Нового Шовкового шляху

Сі Цзіньпін, Голова КНР. Фото: Комуністична партія Китаю

Китай розвиває Новий Шовковий шлях — проект «Один пояс і один шлях»

Це торговий та інфраструктурний проект, який передбачає інвестиції по всьому світу. До нього вже приєдналися Індія, Росія, Нова Зеландія, Польща та інші країни, всього 71 держава світу. Разом ці країни створюють третину світового ВВП.

Новий Шовковий Шлях. Джерело: «Рейтерс»

Державна пропаганда навіть випустила пісню, в якій розписує всі переваги цієї масштабної програми. Там є і такі слова: «Коли «Один пояс і один шлях» досягне Білорусі, де знаходиться китайсько-білоруський індустріальний парк, робітники будуть зайняті вдень і вночі».

Китай вже інвестував 900 мільярдів доларів в інфраструктуру, транспорт та енергетику країн, що перебувають на Новому Шовковому шляху

Наприклад, в газопровід в Пакистані, автомагістраль в Угорщині, залізницю в Таїланді.

Китайські інвестиції в 2017-2012 роках. Джерело: nytimes.com

А ось вантажний потяг з Фінляндії в Китай, який їде 17 днів

Відправляти вантажі залізницею дешевше, ніж по повітрю і швидше, ніж по морю.

Ще один вантажний поїзд проїжджає майже 9 000 кілометрів між Китаєм і Польщею. З Китаю в Європу він везе електроніку, обладнання, одяг та взуття, а з Європи в Китай їжу і напої. І таких прикладів багато.

Також Китай інвестує в енергетику

Це Середньоазіатський газопровід, який з 2009 року прокачав в Китай 200 мільярдів кубометрів газу і заощадив таким чином 26 мільйонів тонну вугілля. Також цей газопровід створив в Центральній Азії 10 000 робочих місць.

До проекту приєднуються не тільки країни, але і окремі компанії

Відповідні угоди вже уклали, наприклад, General Electric, Caterpillar і DHL. В одному тільки 2016 році General Electric заробила 2,3 мільярда доларів на продажу обладнання для Нового Шовкового шляху.

Піднебесна анонсувала Полярний Шовковий шлях, мета якого — побудувати інфраструктуру і досліджувати торгові шляхи в Арктиці

Вид з китайського криголама Xue Long знаходячись на дрейфуючій посеред Північного Льодовитого океану крижині табір. Фото: Вікі.

Але у проекту є критики, які стверджують, що він просто прикриває злочинців

Колишній президент Торгово-промислової палати ЄС заявляв, що китайські компанії використовують Новий Шовковий шлях як привід для ухилення від контролю над капіталом і контрабанди грошей, які маскуються як міжнародні інвестиції.

Україна — країна, яка відчайдушно потребує інвестицій. В нашому регіоні Китай в рамках Нового Шовкового шляху співпрацює з Польщею, Угорщиною, Росією, Грузією, Сербією. Проекти в Україні теж начебто є. І якщо в 2019 році Україна активізує співпрацю з КНР, то в 2020 може отримати від неї 6 мільярдів доларів інвестицій.

Кнопка «Наверх»