Земля

Як коти сприймають світ, що їх оточує

Кішка вийшла на прогулянку в двір. Дрібний жук, що повзе на відстані декількох метрів, відразу привернув її увагу. Праворуч злетіла ворона, зліва в повітрі ширяє бабка. Кішка бачить всі ці рухомі об’єкти одночасно. Їй досить одного короткого погляду, щоб «схопити» всю картину в цілому.

Наші домашні вихованці наділені дивовижними чуттєвими органами, які допомагають їм швидко і точно орієнтуватися в будь-якій складній ситуації і миттєво реагувати на зміну обстановки. Кішки мають п’ять органів чуття: зір, слух, нюх, смак і дотик. Поговоримо про деякі з них.

Зір

За своєю будовою очі кішки ідеально пристосовані для полювання в сутінках, при цьому тварина зауважує найменший рух жертви. Кришталик ока може швидко фокусуватися на об’єкті, а відмінний бінокулярний зір ( зір двома очима, при якому в мозку зображення зливається в один образ – cikavosti.com) дозволяє кішці точно прицілитися перед стрибком. Очне яблуко зовні покрито прозорою рогівкою. Передня і задня камери очного яблука заповнені рідиною. Між ними знаходиться райдужна оболонка і кришталик. На задній стінці очей знаходиться сітківка, що вловлює світло.

Очі кішки налаштовані таким чином, щоб виявляти найменший рух, оскільки в сітківці багато паличок, які чуйно реагують на будь-яке переміщення об’єкта. Сітківка ока дозволяє кішкам бачити при дуже поганому освітленні. Ми знаємо, що котячим очам потрібно в 6 разів менше світла, ніж людським. Існує думка, що кішки можуть бачити в абсолютній темряві, але це не так. Позаду сітківки є шар відбиваючих свтло клітин, які подібно до дзеркала посилають падаюче світло назад на сітківку, забезпечуючи її подвійним освітленням.
Якщо світло дуже слабке, то при його відображенні його сила подвоюється, і кішка може бачити в темряві.

Зіниця може змінювати свою форму від щілиноподібної до круглої, займаючи майже всю поверхню котячого ока. Це відбувається тоді, коли освітленість дуже низька, а очам необхідне світло, наприклад, для нічного полювання. Зіниця може також сильно розширюватися, коли кішка перелякана або схвильована, тоді очі у неї стають «по півкарбованця». Зміна розміру і форми зіниці відбувається за допомогою м’язів райдужної оболонки.

У внутрішньому куті ока розташована мигальна перетинка, вона допомагає зволожувати очі і очищати їх від пилу. Кішки блимають рідко, але у верхній частині ока є слізні залози, які, як і мигальна перетинка, постійно зволожують очі тварини.

Кілька слів про колір котячих очей. Кошенята народжуються блакитноокими, але поступово колір очей з віком змінюється. Справа в тому, що колір очей залежить від пігменту на райдужній оболонці. Кошеня дорослішають, пігмент постійно відкладається, формуючи остаточний колір очей. Цей процес може тривати від кількох місяців до 2-3 років. Чим довше триває процес пігментації сітківки, тим більше товстим виходить шар пігменту, колір очей при цьому стає яскравішим.

Слух

Кішки мають напрочуд тонкий і гострий слух. Вони можуть вловити найвищі звуки з частотою до 60-65 кГц (це слабкий писк мишеняти), і для порівняння: людське вухо здатне сприймати високі звуки до 20 кГц. Вушні раковини знаходяться у кішки на маківці. Їх рух контролюється безліччю м’язів. Вуха дуже рухливі, вони можуть повертатися майже на 180 градусів, притискатися і згинатися. Такі мобільні вуха дозволяють тварині швидко розпізнати джерело звуку і оцінити його небезпека.

Кішка має захист від занадто гучних звуків. У середньому вусі розташовані спеціальні сприймаючі клітини, які «налаштовані» в основному на прийом слабких звуків. Якщо порівняти, наприклад, слух кішок і собак, то у перших він буде більш тонкий і вибірковий. Напевно ви помічали, якщо кішка спить в кімнаті, де глуховатий господар ввімкнув телеящик на повну котушку, то вона не прокинеться, оскільки звук “крикливого” на всі лади телевізора їй добре знайомий. Але якщо в цю вечірню ідилію вторгнеться дуже тихий, але незнайомий звук, то кицюня відразу прокинеться, насторожиться і почне прислухатися. Чутливість котячого вуха до гучності звуку в три рази вища, ніж вухо людини.

Нюх

Ніс допомагає кішці знайти їжу або виявити потенційну здобич. Вона може «прочитати» за допомогою носа «послання», залишені одноплемінниками у вигляді міток сечі або екскрементів. У порівнянні з іншими хижими тваринами нюх кішок слабший, але він у декілька разів сильніший, ніж у людини. Це пов’язано з тим, що у кішки в носі вдвічі більше нюхових рецепторів, ніж у людини. Якщо ви протягуєте кішці, наприклад, іграшку, вона буде довго обнюхувати об’єкт, поки для себе не вирішить, чи варто їй пограти, або краще відвернутися і піти по своїх справах.

Відомо, що деякі запахи, наприклад, валеріани або котячої м’яти, діють як наркотики. Тварини стають дуже збудженими, багато рухаються, починають нявкати. Якщо ж дати кішці випити краплю валеріани, то вона має на кішку таку ж заспокійливу дію, як і на людину.

Цікаво налагоджений любовний зв’язок між котами і кішками через «пошту запахів». Самці постійно залишають мітки сечі на знаках своїх можливих суперників. Вони обходять одну і ту ж територію і «перепомічають» запашні послання із завидною постійністю. Самки залишають менш різкі запахи залозками, розташованими на лапках. Якщо котові сподобається запах жаданої кішки, він починає тертися щоками і шиєю в тому місці, де пройшлася його майбутня наречена. Кіт демонструє повне захоплення і ейфорію, проробляючи ці любовні дії і показуючи свою сексуальну зацікавленість у контакті зі своєю можливою обраницею.

Смак

На язику і в глотці кішки знаходиться кілька сотень смакових сосочків, куди відкриваються смакові рецептори. Кішки можуть розрізняти кислий, солоний і гіркий смак, але не відчувають солодкого смаку. Смакові рецептори добре сприймають відмінності в м’ясних продуктах, якими їх годують, але досить погано «розуміють» різницю в рослинних вуглеводах. Якщо жалісливі господарі намагаються годувати своїх улюбленців пісними супчиками, то на їх обличчі буває такий вислів: «Поважаючий себе хижак ніколи не опуститься до повного вегетаріанства!»

Часто кажуть, що деякі кішки мають «шосте чуття», коли можуть передбачати землетрус або шторм, що насувається. Ймовірно, котячі можуть вловлювати зміну магнітних полів місцевості або відчувати слабкі коливання грунту.
Але скільки ще невідомого нам належить дізнатися про братів наших менших?

Натхнення: shkolazhizni.ru

Автор Алдон Мехметов © Shkolazhizni.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button