Різне

Як оцінити бізнес?

Як оцінити бізнес?Необхідність продати свій бізнес виникає з різних причин. Так чи інакше, це особиста справа кожного власника. Але у всіх продавців виникає однакове питання – як оцінити бізнес, щоб призначити реальну ціну, яка б повністю відобразила його вартість. Процес цей досить складний, саме тому дуже дорого коштують послуги професійних оцінювачів. Якщо оцінювати бізнес самостійно, то як опанувати способами формування ціни?

Розпродаж бізнесу по частинах

Отже, шановні продавці, перш, ніж визначати ціну на своє підприємство, треба поцікавитися, а навіщо майбутньому покупцеві ця угода? Як це не дивно, але ціна операції залежатиме від цього питання. Перша причина, яку вам може назвати покупець – розпродаж бізнесу по частинах або повний його перепродаж. Наприклад, у вас побудовані цеху на викупленій землі, в них є обладнання, автомобілі. Покупець ваш може знайти собі покупців окремо на землю, на верстати, на автотранспорт, може захотіти приміщення почати здавати, або переобладнати його під офіси, під торговий центр, під складський комплекс, і так само здавати в оренду.

Може статися ще більш цікава історія – покупцеві зовсім не цікаве майно, він купує ваш бізнес через бренд, який ви просували дуже успішно і він займає лідируючі позиції на ринку. Продати такий бренд потім буде дуже вигідно. У цьому випадку ваш бізнес буде продаватися за ліквідаційною вартістю. Як вам буде не прикро, але це означає кінець справи, і вартість всього бізнесу буде складатися з суми цін окремих його частин – матеріального майна, землі та бренду (якщо такий був створений). А загалом, купівлю підприємства, http://www.all-store.com.ua/ таких кроків, та інші не менш важливі моменти краще довіряти професіоналам.

Оцінка по доходу

Друга схема, за якою можна оцінити фірму, це по доходу підприємства. Якщо ви бачите, що покупець вашого виробництва хоче його продовжувати і розвивати, навіть якщо він буде його перепрофілювати і реорганізовувати, то ціну треба призначати зовсім по-іншому. Тут треба враховувати, що вартість підприємства буде прирівняна до інвестицій. Тому новий власник отримає не тільки майно, але і весь майбутній прибуток. Отже, у вартість треба включити перераховане вище, відповідно – ціна буде вища, ніж у першому варіанті. Ця вартість називається інвестиційною.

Сукупна вартість

І третя, заключна схема, що розповідає, як оцінити компанію, це сукупність двох вищеописаних цін – інвестиційної та ліквідаційної. Саме цей спосіб дає найбільш точну оціночну вартість. Її треба встановлювати, коли ваш покупець – професійний інвестор, який займається придбанням та подальшим розвитком підприємства. Такий інвестор рідко залишається надовго одноосібним власником компанії, він знаходить на частину її покупця, вкладає гроші в розвиток, потім отримує прибуток від виробництва і одноразово – від продажу частки компанії. Це для продавця буде найвигідніша ціна. Якщо ваше підприємство на ринку досить відоме, то серед професіоналів слух про продаж підприємства розійдеться досить швидко, і краще всього вибрати саме таку пропозицію. До речі, щоб підігріти інтерес покупців, постарайтеся розмістити інформацію про продаж на всіх електронних дошках оголошень.

Схема нарахування

Щоб зрозуміти, як оцінити вартість бізнесу, треба поставити себе на місце інвестора. Всі вони користуються таким поняттям, як термін окупності проекту (підприємства). Тобто треба зрозуміти, за який термін окупляться вкладені в підприємство кошти, і як скоро воно почне приносити дохід. У цьому і полягає найвірніший спосіб оцінки працюючого бізнесу. Ще 10 років тому на наших теренах середній термін окупності малих і середніх підприємств становив близько двох років. Сьогодні це вже 3 роки. А великий бізнес окупається ще довше – за 5 років. А в Європі аж до 8 років! Великий бізнес вимагає великих вкладень, але і віддача відбувається швидше. Так ось, виходячи з цього, і вираховують вартість бізнесу.

Наприклад , бізнес – це ларьок з продажу періодичної преси. Приносить на місяць 1,5 тисяч долларів чистого прибутку. Він – власність підприємця, тобто ваша приватна власність. А ось земля територіальної громади, знаходиться в довгостроковій оренді. Вона в будь-який момент може бути повернена при необхідності громаді. Отже, сам кіоск може бути проданий за залишковою вартістю, обладнання, яке всередині його і періодика за тією ж схемою оцінюється. Дорого можна оцінити майбутній прибуток, рентабельність і короткий термін товарообігу. Як правило, береться місячний чистий прибуток, множиться на 12 або 24 місяці. Тобто береться майбутній прибуток за термін від 1 до 2 років. Виходить, що продавати такий кіоск як бізнес треба за суму від 18 до 35 тисяч долларів. Такий бізнес багато великих фірм воліють купувати спочатку на короткий термін (дуже схоже на оренду), дивитися як підуть продажі, а потім вже вирішувати залишати собі цей бізнес або віддавати продавцю.

Оцінка бізнес – ідеї

Грамотні підприємці можуть оформляти не тільки діючий бізнес, але і свої думки на етапі бізнес-планів. У цьому випадку треба знати, як оцінити бізнес-ідею. Ціна на неї залежить від багатьох факторів. Підкріплена вона патентом, розробками, планами і розрахунками? Чи зразки товарів, наскільки повно складено бізнес -план – все це дуже важливо ще й тому, що вимальовує перспективу за термінами окупності бізнесу.

Покупець оцінює свої витрати для організації виробництва. А продавець повинен оцінити, скільки грошей може отримати покупець на місяць, реалізувавши цю ідею. Тому будь-яка ідея хороша при наявності грамотного бізнес-плану, з обох сторін угоди.

Оцінка за франшизою

Ще один спосіб приблизної оцінки бізнесу полягає в пошуку франшизи на такий же вид бізнесу. Подивіться, скільки коштує франчайзинг, помножте цю суму на 12 або 24, і отримаєте вартість своєї справи. Спосіб дуже приблизний, але дає можливість представити рамки вашої майбутньої ціни.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments