Земля

Як соціальні павуки розуміють дружбу

павуки істоти суспільніМи звикли ставитися до павуків як до безжальних мисливців-одинаків. Тому немає нічого дивного в тому, що соціальні види павуків привертають до себе підвищену увагу – дослідникам дуже хочеться зрозуміти, як і з чого б ці «безжальні мисливці-одинаки», які у разі чого не погребують і власними родичами, навчилися жити один з одним в мирі та злагоді.

Вчені під керівництвом Френсіса Ратніекса з Університету Сассекса (Великобританія) працювали з павуками Parawixia bistriata. Це один з небагатьох видів соціальних павуків, що мешкає в південноамериканських саванах. Ці павуки (що досягають 4 см в поперечнику з урахуванням розмаху ніг) відомі колективним павутинням, на яких можуть сидіти сотні особин.

Вдень, як пишуть дослідники в American Naturalist, всі вони збираються для сну в досить велику кулю, що досягає розміру футбольного м’яча. Ця моторошна кулька спочиває в центрі павутиння громадського користування, яка зроблена з міцних постійних ниток. Це щось на зразок несучої конструкції, яку члени колонії будують тільки раз і без потреби не переробляють. На заході павуки прокидаються, розповзаються з кулі і починають на загальних несучих нитках будувати особисті павутиння. Все, що попадається в приватну пастку буде здобиччю її власника.

Це можна порівняти з комунальним будинком, де є особисті «робочі кабінети» і загальна «спальня» з «коридорами». Перед світанком павук з’їдає своє павутиння і повертається в «спальну кулю».

Коли власна павутина побудована, P. bistriata уважно стежать за тими, хто проходить повз по загальних нитках. Якщо гість переміщається занадто близько, павук підскакує до кордону особистого павутиння і застерігає одноплемінника від вторгнення. Після чого потенційний загарбник чимчикує далі у пошуках вакантного місця для облаштування «особистої кімнати». Як тільки всі порожні місця отримують своїх господарів, павуки перестають нервувати і вже не загрожують сусідам, навіть якщо ті з’являються поблизу від їхніх володінь.

Але буває й так, що далеко не всі павуки знаходять вільне місце. І тоді вони просто сідають по краях павутиння своїх більш щасливих товаришів, не звертаючи уваги на їх загрозливі випади і харчуючись тим, що вдається поцупити з чужої павутини.

Тобто у P. bistriata діє щось на зразок суспільного договору (або етикету, кому як подобається): вони застерігають інших від агресивних дій, поки є хоч якась можливість облаштувати своє павутиння, і стають відносно миролюбними, коли іншим просто нікуди подітися. У свою чергу, ті, кому не пощастило, не намагаються захопити чуже павутиння, обмежуючись дрібним злодійством.

Подібна поведінка, хоч і вносить деяку напруженість у взаємини, все ж краще, ніж постійні бої не на життя, а на смерть.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button