Авто

Яке масло заливати на зиму в двигун?

Взимку при мінусовій температурі повітря запуск двигуна відбувається набагато складніше. Холодний старт, особливо на дизельних машинах, вимагає підвищеної напруги робочих систем і терпіння водія. Для того щоб простіше було прокрутити коленвал, потрібно чітко знати, яке масло заливати на зиму в двигун автомобіля.

21-12-14-foto-600x482-2

Рекомендації виробника

В першу чергу при виборі зимового мастила варто звернутися до рекомендацій виробника. До кожного автомобілю додається інструкція з експлуатації, в якій виробник чітко вказує, яке масло лити взимку в цю модель (якої марки і з якими параметрами). Якщо ж сервісна книжка з якихось причин відсутня, рідину доведеться вибирати, ґрунтуючись на параметрах і допусках. Якщо ж і вони є застарілими, і мастило за цими критеріями вже не підібрати, тоді необхідно більш ретельно вивчити стан ринку хімії для автомобілів, так як розраховувати можна буде тільки на себе і на власні знання. Заздалегідь варто уточнити, що не варто купувати масло, ґрунтуючись на підказці продавця або відгуках знайомих. На жаль, у пересічного покупця не може бути впевненості в компетентності та чесності торговців, а у знайомого може бути зовсім інша машина, тому те, що йому підходить, для вашої “ластівки” може бути гіршим варіантом.

Види моторного масла за хімічним складом

Спочатку використовувалося для автомобілів тільки мінеральне моторне масло. Назва «мінеральне» говорить сама за себе – це означає, що рідина зроблена з натуральних інгредієнтів (нафти). Але мінеральне моторне масло на зиму категорично не підходить, особливо це стосується тих місць, де температура повітря опускається набагато нижче -10 градусів за Цельсієм – воно просто замерзає в двигуні.

Потім було створено синтетичне моторне масло за допомогою синтезу молекул, які забезпечують більш-менш однакові показники при зміні робочих температур.

Є ще такий вид, як напівсинтетичне масло. Це натуральна основа з додаванням штучно створених сполук.

У кожного виду є свої плюси і свої мінуси. Як уже зазначалося вище, рідина з мінеральним складом не підходить для роботи при низьких температурах, але при цьому вона очищає двигун від кіптяви і осаду повільно і поступово, «сміття» відшарується невеликими частинами. Потім при заміні воно просто виводиться з відпрацюванням.

Читайте також: Де купити якісне моторне масло?

Напівсинтетика володіє більшою стійкістю до зміни температур, але це масло в двигун на зиму теж не підходить, так як поріг низьких температур знаходиться дуже високо, якщо дивитися по стовпчик термометра.

Синтетична рідина користується найбільшою популярністю, так як розрахована на різні температури (залежить від класифікації), але не втрачає своїх робочих властивостей при нагріванні чи охолодженні двигуна, грубо кажучи, синтетика “підлаштовується”. Але якщо раніше в двигуні використовувалася неякісна або невідповідна мастильна “хімія”, і він зсередини покритий затверділим осадом і кіптявою, то при переході на синтетику високої якості може відбутися швидке відшарування “сміття”, внаслідок цього масляні канали і фільтр будуть забиті. А після цього доведеться віддавати двигун в ремонт, що коштує зовсім не дешево. Тому якщо невідомо, що заливалося раніше і скільки тисяч кілометрів проїхали без заміни, то краще спочатку залити в мотор очищувальну рідину, а вже потім нове масло, і кілька наступних циклів здійснювати заміну частіше, ніж рекомендується виробником.

В’язкість

При виборі того, яке масло заливати на зиму, в першу чергу потрібно звернути увагу саме на в’язкість – це один з найважливіших показників робочих характеристик змазує рідини.

Суть в тому, що деталі двигуна при роботі труться одна об одну з великою швидкістю. Між ними обов’язково має бути присутня масляна плівка, яка, з одного боку, буде зменшувати силу тертя, а значить, нагрівання і знос деталей, а з іншого боку, буде забезпечувати герметичність при терті (наприклад, в циліндрах). Якщо моторне масло взимку буде дуже густим, тобто буде володіти підвищеною в’язкістю, то системі кожен рух буде даватися важко, вимагаючи збільшення зусилля, і при напруженій роботі двигуна віддача буде низькою. Якщо ж масло буде дуже рідким, воно буде просто стікати по деталях, не забезпечуючи прошарку між поршнями і стінками циліндрів, тобто при терті метал буде стиратися і виснажуватися.

Робоча температура двигуна постійно змінюється. Якщо машина стоїть, температура буде дорівнювати температурі навколишнього середовища. Коли двигун прогрівається перед початком руху, температура повільно піднімається. При їзді вона залежить від зусилля мотора, може підвищуватися і знижуватися у процесі. І тут постає питання про те, яке масло краще на зиму використовувати, якщо в холодному стані воно густне, а при нагріванні стає рідким.

[ads2] Для забезпечення комплексного захисту в холодну пору року при низькій температурі масло повинно залишатися досить рідким, щоб полегшити двигуну легкий запуск і уникнути масляного голодування, а при підвищенні робочої температури воно повинно бути достатньо густим, щоб створювати масляну плівку.

Класифікація моторного масла по SAE

Американське співтовариство автомобільних інженерів створило класифікацію в’язкості масла, якою користуються тепер по всьому світу. Про це поговоримо далі.

Зимове масло

Раніше питання про те, яке масло краще на зиму застосовувати, навіть не стояло перед автолюбителями. Відповідь була однозначна – зимове. За класифікацією SAE воно позначалося буквою W після цифрового значення (winter – “зимовий”). На упаковці було зазначено: SAE 0W або SAE 5W, 10W, 15W, 20W. Цифра перед W говорила покупцеві про те, яку найнижчу температуру зможе витримати масло, не завдавши шкоди силовому агрегату. Перед зимою автомобіліст обов’язково робив заміну масла, незалежно від того, скільки він проїздив на попередньому мастилі. Зимове масло не густне при низьких температурах, але ставало дуже рідким, якщо температура повітря піднімалася.

Літнє масло

За класифікацією SAE літнє масло позначалося просто цифрою (5, 10, 15, 20, 30, 40). Вона означала верхній поріг температур, при яких можна використовувати рідину. Чим вища температура повітря влітку в даному регіоні, тим з більшим показником потрібно було купувати масло, щоб воно залишалося достатньо тягучим в спеку.

Всесезонне масло

Останнім часом такі види мастила, як літнє або зимове масло, пішли в небуття, оскільки повсюдно використовується всесезонне масло. Воно набагато простіше в обігу, не потрібно робити його обов’язкову заміну перед кожним новим сезоном, підшукуючи масло з іншою класифікацією тієї ж марки, що і попереднє. Всесезонне масло позначається двома цифрами і буквою W між ними. Перша цифра говорить про «зимові» показники рідини (від неї залежить, яке масло заливати на зиму), а друга – про «літні». Це універсальне мастило, звичайно, має і верхній, і нижній пороги температур, але кожен може підібрати саме те масло, яке впишеться в потрібний діапазон. При цьому взимку воно залишиться досить текучим, а влітку збереже свою в’язкість.

Підбір масла за класифікацією SAE для певного клімату

SAE 20W-40 – від -10 до +45;
SAE 15W-40 – від -15 до +45;
SAE 10W-40 – від -20 до +35;
SAE 10W-30 – від -20 до +30;
SAE 5W-40 – від -25 до +35;
SAE 5W-30 – від -25 до +20;
SAE 0W-40 – від -30 до +35;
SAE 0W-30 – від -30 до +20.
Як видно з наведеного списку, для жителів помірних широт відмінно підійде масло 5W40 взимку, так як воно легко витримає низьку температуру і не потече при потеплінні. Його можна безбоязно користуватися цілий рік.

21-12-14-foto-600x231-1

Класифікація моторного масла по API

Американський інститут палива створив ще одну класифікацію, яку варто враховувати при підборі масла для зими. Як правило, цей показник говорить про якість мастила. Виробники не зобов’язані перевіряти свій продукт по API і розміщувати інформацію про нього на етикетці, але найчастіше саме неякісна рідина не проходить цю процедуру. Так як кожен автолюбитель намагається залити краще масло на зиму, то варто пошукати мастило з цим показником.

В системі API є два основні позначення. Буква S говорить покупцеві, що це масло тільки для бензинових двигунів, а буква C повідомляє, що рідина можна заливати тільки в дизельний мотор. Іноді на упаковці можна зустріти подвійне позначення, яке виглядає або так – S … / C …, або так – C … / S … У першому випадку масло найкраще підійде бензиновому автомобілю, але виробник допускає його використання в дизельному авто, у другому випадку – навпаки.

І у класифікації S, і у класифікації З є додаткові параметри, які важливі при виборі того, яке масло лити на зиму.

Для бензинових двигунів

SA, SB, SC, SD, SE, SF – застарілі класи, які вже не використовуються. Це масло, яке підходило для двигунів 1930-1989 рр. випуску.
SG – масло для двигунів, що випускаються з 1989 року. Захищає мотор від копоті і корозії, а також від окислення.
SH – масло для двигунів з 1994 року випуску. Поліпшений захист від копоті, корозії та окислення, зменшує знос деталей. Підходить, якщо рекомендований клас SG і нижче.
SJ – масло для двигунів молодше 1996 року. Володіє усіма попередніми якостями, покращений антипригарний комплекс, більш точна робота в холодний час. Підходить, якщо рекомендований клас SH і нижче.
SL – масло для багатоклапанних і турбованих двигунів, що випускаються з 2000 року. Підвищений контроль якості, підходить для моторів, яким рекомендований клас SJ і нижче.
SM – масло для сучасних моторів (з 2004 року). Поліпшений захист від передчасного зносу і скупчення нагару. Це моторне масло підходить для всіх двигунів, яким рекомендована мастило класом нижче. Сьогодні це найкраще моторне масло на зиму.

Для дизельних двигунів

CA, CB, CC, CD, CE – застарілі класи.
CF – для двигунів з 1990 року з непрямим вприскуванням. Містить присадки для зменшення нагару, корозії, окислення і зносу. Допустимо використання при рекомендованому класі CD.
CG – для двигунів після 1995 року випуску, які піддаються підвищеним навантаженням. Автомасло запобігає накопиченню копоті і сажі, окисленню і утворенню піни.
CH – масло для двигунів після 1998 року. Володіє всіма перерахованими вище якостями, але додатково відповідає стандартам токсичності вихлопного газу.
CI – клас, прийнятий у 2002 році. Масло відповідає всім екологічним нормам, має всеочисну присадку. Зменшує кількість сажі та копоті, володіє підвищеною плинністю. Краще масло в двигун на зиму для нових дизельних моторів.
Цифра 2 або 4 після літерного значення говорить про те, якому двигуну – двотактному або чотирьохтактному – підходить мастило.

Класифікація моторного масла по ACEA

ACEA – це аналог API, тільки європейський. На етикетці, як правило, вказується інформація про відповідність якоїсь однієї з цих класифікацій, але можна зустріти і обидві.

Буква G позначає, що масло придатне для бензинового двигуна, а цифри від 1 до 5 говорять про його якість.
Букви PD позначають, що масло підходить для дизельних двигунів легкових автомобілів, цифри 1 і 2 говорять про якість.
Буква D з цифрами від 1 до 5 означає, що мастило розраховане для дизельних моторів вантажівок.

Що потрібно зробити перед зимою

Перед тим як замислюватися над тим, яке масло заливати на зиму, потрібно переконатися, що автомобіль готовий до підвищених навантажень і знижених температур. Особливо це стосується власників дизельних машин, яким часто доводиться кидати свою “ластівку” на стоянці або біля будинку і бігти на зупинку громадського транспорту.

Читайте також: Автовиробники вказують недостовірні дані про витрату палива

Найголовніше і найперше – акумулятор і стартер повинні бути в доброму робочому стані! Якщо є мінімальні проблеми з акумулятором восени, то взимку вони постануть перед вами у збільшеному розмірі. Після перевірки цих складових можна переходити до роздумів над тим, яке масло лити взимку, але це стосується не тільки масла у двигуні, але і трансмісійного, мастильної рідини в міст і гідропідсилювача (якщо він присутній). Також змінюються на зимові варіанти антифриз і склоомиваюча рідину. У першому випадку – щоб вода не замерзла в системі, а в другому – щоб забезпечити собі хорошу видимість під час руху.

Тільки визначившись з тим, яке масло краще заливати взимку в ваш двигун, варто вирушати штурмувати магазини з автохимией. Щасливої дороги!


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button