Наука

Якого кольору буде рослинність на інших планетах

Нова модель фотосинтезу вивела еволюційний принцип, згідно з яким рослинність, яка живиться світлом не може бути іншого кольору, крім як зеленого. І це правило діє у всьому Всесвіті.

Земні рослини зелені тому, що їх фотосинтетичні пігменти відбивають зелене світло. При цьому на даних довжинах хвиль передається набагато більше енергії. Чому ж рослини їх «відкидають»? Вчені, нарешті, знайшли відповідь.

Рослини поглинають майже всі фотони в червоній, а також синіх областях спектру, і тільки близько 90% – в зеленій. Якби вони поглинали більше зеленого спектра, то виглядали б чорними. Але це марнотратно – упускати енергію, якою харчуєшся, тим більше що зелена частина спектра – найбільш «калорійна».

Існує припущення, що зелене світло може бути надто потужним для рослин, через що може завдавати шкоди. Це дійсно так – отримано вичерпну відповідь. При цьому вчені не очікували, що створена ними модель також передбачить колір фотосинтетичних форм життя на інших планетах.

В ході дослідження було виявлено еволюційний принцип, що керує організмами, які харчуються світлом, та може застосовуватися у всьому Всесвіті – стабільність важливіша від ефективності.

Натаніель Габор, фізик з Університету Каліфорнії в Ріверсайді, вивчаючи процес поглинання світла вуглецевими нанотрубками, задумався над тим, як повинен виглядати ідеальний сонячний колектор, що вбирає максимум енергії сонячного спектра.

«У вас повинен бути пристрій, що використовує максимальну потужність зеленого світла. А потім мені відразу спало на думку, що рослини роблять протилежне: вони «випльовують» зелене світло ».

Щоб зрозуміти, чому рослини відбивають зелене світло, Габор і команда вчених, до якої входив, зокрема, ботанік Річард Когделл з Університету Глазго, уважно вивчили, що відбувається під час фотосинтезу.

Перший етап фотосинтезу відбувається в хлорофілу, які, немов антени, поглинають світло і передають енергію в реакційний центр, де виробляється хімічна енергія, необхідна для клітин. Ефективність даної квантово-механічної стадії фотосинтезу майже ідеальна – все світло, що поглинається перетвориться в електрони.

Але «антенний комплекс» знаходиться в постійному русі. «Рух впливає на те, як енергія тече крізь пігменти, через що з’являється шум, а ефективність знижується». На ефективність також впливає інтенсивність світла, що падає на рослини.

Природно, заради безпеки коливань слід уникати, вважаючи за краще постійне введення електричної енергії в поєднанні з постійним виходом хімічної енергії.

«Занадто мала кількість електронів, що досягають реакційного центру, може викликати перебої харчування, в той час як занадто велика кількість енергії викличе ефект перезарядження, здатне пошкодити тканини», – каже Габор.

Простіше кажучи, збір пікової енергії в зеленому спектрі світла шкідливий для рослин: коли сонячне світло мерехтить, шум вхідного сигналу буде занадто сильно коливатися, а система не зможе регулювати потік енергії.

Для безпечного та стабільного виходу енергії пігменти фотосистеми повинні бути дуже точно налаштовані. Набагато більш стабільні потоки енергії знаходяться на кінцях сонячного спектра, а не в середині, – в червоної та синьої. Схоже, що фотосинтез у рослин розвивався не для максимальної ефективності, а для отримання рівномірного і безпечного живлення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button