Технології

Учені зі США створили фермент, який розщеплює пластик за добу (відео)

У природному середовищі ПЕТ може розкладатися століттями.

Інженери та вчені з Техаського університету в Остіні (США) за допомогою штучного інтелекту розробили мутацію природного ферменту під назвою ПЕТаза, здатну розкладати пластик усього за 24 години.

Це відкриття дасть змогу розв’язати проблему відходів у світі, пише Phys.org. Новий фермент допоможе збільшити перероблення пластику та знизити вплив пластикових відходів на довколишнє середовище.

Створений фермент насамперед орієнтований на поліетилентерефталат (ПЕТ). На частку цього пластику випадає 12% від обсягу всіх світових відходів. З нього роблять пляшки, паковання для продуктів і текстиль.

Новій мутації ПЕТази потрібно від кількох годин до кількох днів, щоб розщепити цей пластик на мономери, тоді як у природному середовищі ПЕТ може розкладатися століттями.

Фермент зміг дуже ефективно руйнувати ПЕТ-пластмаси за температур від 30 до 50°C та у великому діапазоні рН. Він здатний майже повністю розкладати 51 різний продукт із цього виду пластику протягом тижня, а в деяких експериментах руйнував пластмаси лише за 24 години.

“Можливості використання нашого передового процесу перероблення пластику безмежні в різних галузях. Він дає корпораціям можливість узяти на себе ініціативу з перероблення своєї продукції. Завдяки нашому підходу ми можемо почати думати про реальну безвідходну економіку”, – заявив співавтор розроблення FAST-PETase Гел Альпер.

Результати дослідження опубліковано в журналі Nature. Науковці вже подали заявку на патент і мають намір використовувати речовину для очищення звалищ від шкідливих для довкілля пластикових відходів.

Натхнення: ecopolitic.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button