Всесвіт

Удар астероїда породив руйнівне цунамі на Марсі

Згідно з виданням Journal of Geophysical Research: Planets міжнародна команда вчених з Франції, Іспанії та Австралії прийшла до висновку, що близько трьох мільярдів років тому червона планета перебувала під впливом потужного землетрусу, головним винуватцем якого стала вода. Величезна хвиля висотою з десятиповерховий будинок пронеслася зі швидкістю 60 метрів в секунду практично по всій площі планети. Що ж сталося після такого, що практично вся вода на Марсі просто випарувалася?

Попри те, що в даний час основна маса всієї рідини на планеті сконцентрована під полюсами Марса, в минулому планета була навіть більш комфортною для життя, ніж Земля. Згідно з останніми даними, древній Марс володів великим океаном, що перевершує за своїми розмірами Північний Льодовитий океан. Глибина такого водного резервуара досягала 2 кілометри, а його запасів води вистачило б для того, щоб покрити всю поверхню планети шаром в 130 метрів.

У всьому винен Ломоносов?

Загадка зникнення такої великої кількості води все ще залишається вкрай актуальною для науковців з усього світу. Однак нове дослідження може пролити правду на настільки таємниче явище, зв’язавши воєдино два абсолютно різних свідка стародавньої події планетарного масштабу: сліди стародавнього океану, що збереглися до наших днів і кратер Ломоносов, діаметр якого перевищує 150 кілометрів.

Як стверджується в дослідженні, вік кратера збігається з віком марсіанських улоговин, аналогічних тим, які виникають на Землі в результаті впливу цунамі. Крім того, астероїд, що викликав виникнення гігантської хвилі, повинен був впасти на дно океану, про що свідчить збережена форма кратера.

Швидше за все, марсіанське цунамі могло мати червонуватий відтінок з-за великої кількості пилу, що існував на Марсі вже в той далекий час.

Удар астероида породил разрушительное цунами на Марсе

Древній Марс містив навіть більше води, ніж планета Земля

Дуже складно відповісти на питання, як і чому червона планета володіла великими запасами води в минулому. Цей суворий і курний світ отримує на третину менше сонячного тепла, ніж Земля, а слабка марсіанська гравітація не дозволила б мати якісь значні запаси води в рідкій формі. Єдиним, що змогли б знайти гіпотетичні дослідники на цій планеті став би лід. Проте згідно з останніми моделями, вчені встановили, що з великою часткою ймовірності, древній Марс міг володіти водневою атмосферою, яка дозволяла б йому зберігати воду в рідкій фазі за досить сприятливого клімату на поверхні.

До теперішнього часу Марс втратив більшу частину своїх водних запасів. Залишки колишнього багатства в наші дні існують тільки у вигляді декількох підземних озер, а на поверхні планети вода в рідкому вигляді з’являється лише епізодично.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments