Земля

Забруднення повітря руйнує феромони і заважає комахам шукати партнерів (відео)

Аналіз показав, що збільшення кількості озону в нижніх шарах атмосфери порушує шлюбну поведінку дрозофіл.

Дослідники з Інституту хімічної екології Макса Планка вивчили вплив озону на шлюбну поведінку дрозофіли. Аналіз показав, що забруднення повітря, пов’язане з антропогенними викидами, руйнує феромони, що випускаються мухами. Більш того, дослідники виявили, що при відносно високій концентрації озону самці демонструють незвичайне залицяння стосовно інших самців.

Щоб вивчити вплив озону на шлюбну поведінку мух, дослідники розробили систему впливу, яка може імітувати рівні озону в повітрі в містах в теплу пору доби. Система генерувала безперервний потік повітря із заданим вмістом озону в приміщенні, в якому знаходилися мухи.

У першому експерименті самці мух піддавалися впливу підвищених концентрацій озону. Аналіз показав, що у мух, які протягом двох годин перебували в середовищі з концентрацією озону 100 частин на мільярд, рівні феромонів значно знижувалися. Дослідники провели експерименти на дев’яти родинних видах і у всіх крім одного (Drosophila busckii) спостерігалося зниження чоловічих феромонів.

Мухи в нормальних умовах

Мухи в середовищі з підвищеною концентрацією озону

Статеве спілкування комах значною мірою залежить від феромонів, хімічних атрактантів, які дозволяють самцям і самкам певного виду знаходити один одного і спаровуватися. Більшість феромонів комах є ароматичні молекули, що містять подвійні вуглець-вуглецеві зв’язки. Такі сполуки легко руйнуються під впливом озону.

Drosophila busckii, у якій зміни не спостерігалися, використовує феромони без подвійних вуглець-вуглецеві зв’язків, що тільки підтверджує результат експерименту. У подальших дослідженнях вчені встановили, що під впливом озону самці дрозофіл не тільки перестають знаходити самок для спарювання, але починають «проявляти інтерес» до інших самцям.

Дослідники вважають, що мухи використовують запах не тільки для залучення самок, але також, щоб відрізнити самок від інших самців: їх феромон «приємний» для самок, але відштовхує інших самців. Руйнування цих ароматичних молекул під дією озону не тільки знижує потяг самок до самців, але і «знімає бар’єр», відштовхуючий інших самців.

У майбутніх експериментах екологи планують вивчити вплив підвищеного рівня озону на статеву поведінку у інших комах, а також на поширення міжвидового схрещування.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button