Земля

Як і чому зеленіє лід Антарктиди: фото з супутника

До 2017 року біля узбережжя Антарктиди виріс лід зеленого кольору. За життєрадісну розмальовку виявився відповідальним фітопланктон.

5 березня 2017 року фотоапаратура, встановлена на супутнику NASA Landsat 8, зробила знімки антарктичної гранітної гавані неподалік від моря Росса. Деякі ділянки льоду мають незвичне забарвлення. Австралійський гляціолог Ян Лізер (Jan Lieser) пояснює зелений колір наявністю у поверхні води фітопланктону.

Фото NASA Earth Observatory

У водах Антарктиди ці мікроводорості зазвичай цвітуть навесні й влітку — в той час, коли лід стає тоншим, і в воду надходить більше сонячного світла. Зараз в Південній півкулі — осінь, проте при відповідних умовах фітопланктон може розвиватися тут і в цю пору року.

Вперше пізнє цвітіння фахівці спостерігали у 2012 році уздовж берега принцеси Астрід в Східній Антарктиді. А восени 2015 і 2017 року фітопланктон з’явився в затоці Терра-Нова на південь від гранітної гавані. По всій видимості, зміна циклу зростання мікроводоростей є одним з наслідків глобального потепління. В антарктичний літній сезон 2017 року біля берегової лінії було мало льоду, і це дозволило фітопланктону продовжувати цвітіння і з настанням осені.

Мікроводорості є важливою ланкою в еколанцюгу Південного океану: це багате джерело їжі для зоопланктону, риби та інших представників фауни. Однак якщо фітопланктон, відцвілий восени, з настанням весни не набере сил для нової появи, це відіб’ється на морських мешканцях.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button