Земля

Їжа – сміття?

Щорічно споживачі в багатьох країнах викидають стільки їжі, скільки виробляють всі африканські країни, розташовані південніше Сахари. У сміття йде майже третина продуктів. У той же час кожні 6 секунд на планеті від недоїдання помирає одна дитина.
Експерти підрахували, що в країнах Євросоюзу за рік викидають близько 90 млн. тонн продовольства. У п’ятірці лідерів Великобританія, Німеччина, Франція, Нідерланди та Польща. При цьому, нераціонально витрачає продукти харчування далеко не все населення. Наприклад, у Польщі, де щорічно утворюється 9 млн. тонн продовольчих відходів, тільки чверть опитаних визнала, що вони викидають їжу.

За даними експертів Польської федерації банків продовольства (Federacja Polskich Bank?w ?ywno?ci) найчастіше у відходи потрапляють швидкопсуючі та поширені продукти. У їх числі хліб (58%), картопля і ковбаса (по 37%), овочі (19%) і фрукти (18%).

Чому люди викидають продукти? Зазвичай тому, що погано планують власне споживання. Серед найпоширеніших відповідей респондентів – тому що закінчився термін придатності (39%), приготували дуже багато їжі (34%) або закупили занадто багато (22%). Багато в чому непомірному споживанню сприяє реклама і торгові знижки, а також політика об’єкти громадського харчування, що пропонують величезні порції, щоб збільшити дохід.

Слід зазначити, що нераціональне ставлення до продуктів харчування – проблема соціальна. У Польщі, поки чверть населення може дозволити собі викидати непотрібні продукти, близько 2 млн. громадян живуть у вкрай скрутних умовах.Проблема «зайвих продуктів» не стосується 40% населення країни, які не можуть дозволити собі збалансоване харчування.


Нераціональна трата продуктів харчування завдає шкоди навколишньому середовищу. Воно проявляється вже на стадії виробництва їжі, тому що на нього працює безліч екологічно брудних галузей, таких як сільське господарство, енергетика, нафтохімічна промисловість, транспорт і т.д.

Викинута їжа, це марно витрачені тонни води і мегавати енергії.Бутерброд з сиром у сміттєвому кошику еквівалентний безцільно вилитим 90 літрам води, кілограм картоплі – 300 літрам, кілограм яловичини – від 5 до 10 тисячам літрів.

Для виробництва 1 кілокалорії їжі спалюється 10 кілокалорій палива. Таким чином, при виробництві мільйонів тон продуктів, викинутих європейцями на сміттєзвалища, було виділено в атмосферу 170 млн. тонн вуглекислого газу, стільки, скільки емітує в рік Венесуела чи Нідерланди. Ще більш ніж вуглекислий газ, шкідливий метан, що виділяється при розкладанні  продуктів.

Що ж можна зробити, щоб не завдавати природі такої шкоди? Все залежить від доброї волі людей і їх свідомості.

Основних принципів дії всього чотири.

  • По-перше, це планування покупок продуктів харчування та обсягів приготовленої їжі в домашніх умовах. Купувати і готувати треба тільки те, що буде з’їдено.
  • По-друге, зайвими продуктами краще поділитися з сусідами або нужденними, ніж чекати, поки їжа зіпсується.
  • По-третє, багато продуктів допускають вторинну переробку в домашніх умовах.
  • Ну а якщо вже доведеться щось викинути, то викидати слід в спеціальні місця для збору харчових відходів, це дозволить їх використовувати на корм тварин або безпечно переробити іншим способом.

Натхнення1   Натхнення2


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button