Технології

Ультратонкий датчик уловлює парниковий раз, який в 300 разів небезпечніший від СO2

Діоксид азоту – небезпечний для людини парниковий газ без кольору і запаху. Вчені створили енергоємний ультратонкий датчик, який дозволить захистити від небезпечного оксиду.

Діоксид азоту з’являється в повітрі завдяки автомобілям, які працюють на викопному паливі, і газовим печами. Він шкідливий не тільки для клімату, але і для здоров’я людини. Тривала дія NO2 пов’язана зі зростанням випадків серцевих і респіраторних захворювань. Варто відзначити, що парниковий ефект NO2 в 300 разів вище ніж у СO2, що робить його одним з найбільш небезпечних газів.

Двоокис азоту не має запаху і невидимий, тому для виявлення газу знадобиться спеціальний датчик. Він повинен точно визначати небезпечні концентрації токсичного газу. Проблема в тому, що більшість доступних зараз датчиків є енергоємними. Для досягнення належних характеристик вони працюють при високих температурах.

Ультратонкий датчик, розроблений групою дослідників з Національної лабораторії ім. Лоуренса (Berkeley Lab) і Каліфорнійського університету в Берклі, може вирішити цю проблему.

Ультратонкий датчик уловлює парниковий раз, який 300 разів небезпечніше СO2
Зліва: електронно-мікроскопічне зображення з атомним дозволом дво- і тришарової областей Re0.5Nb0.5S2, що показує порядок його укладання. Справа: графік перенесення заряду в реальному просторі, який показує перенесення заряду від Re0,5Nb0,5S2 до молекули NO2. Колірний ключ: Re показаний в темно-синьому кольорі; Nb фіолетовим кольором; S жовтим; N зеленим; H сірим кольором; Про синім кольором; і C червоним. Надано: Алекс Зеттл / Berkeley Lab.

У своїй статті, опублікованій в журналі Nano Letters, дослідницька група розповіла про атомарний тонкий 2D-датчик. Його особливість в тому, що він працює при кімнатній температурі і, отже, споживає менше енергії, ніж аналоги. Автори розробки підкреслюють, що прилад, створений з одношарового сплаву дисульфіду ренію і ніобію, також відрізняється чудовою хімічною специфічністю і часом відновлення.

На відміну від інших 2D-пристроїв, виготовлених з таких матеріалів, як графен, новий датчик вибірково реагує на молекули діоксиду азоту з мінімальною реакцією на інші токсичні гази, такі як аміак і формальдегід. Крім того, він здатний виявляти наднизькі концентрації діоксиду азоту, принаймні, 50 частин на мільярд.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button