Екологія

Унікальний експеримент зменшив світлове забруднення. Це помітили навіть в космосі

Коли супутники фотографують Землю вночі, скільки спостережуваного світла дають вуличні ліхтарі? Команда вчених з Німеччини, США та Ірландії вперше відповіла на це питання завдяки технології освітлення «розумного міста», яка дозволяє в містах приглушати світло. Результати були опубліковані в журналі Lighting Research & Technology.

Image by Free-Photos from Pixabay

Команда вчених провела експеримент, змінивши яскравість вуличних ліхтарів в місті Тусон, США, і спостерігаючи, як це змінило яскравість міста з космосу. Доктор Крістофер Киба з Німецького дослідницького центру геонаук GFZ очолив команду, яка проводила експеримент. Він підкреслює, що дана робота дуже важлива. Річ у тім, що вона наочно показує, що технології розумного міста можна використовувати для проведення експериментів в масштабі міста.

«Коли датчики і системи управління встановлюються по всьому місту, це дозволяє змінити те, як працює місто, а потім виміряти вплив, яке ця зміна впливає на навколишнє середовище, навіть з космосу», – сказав він.

Протягом 10 днів в березні і квітні 2019 року офіційні особи Тусон змінили налаштування яскравості приблизно для 14 000 з 19 500 вуличних ліхтарів міста. Як правило, більшість вуличних ліхтарів в місті включаються на 90% від максимально можливої освітленості і затемняються до 60% опівночі. Під час експерименту місто приглушало світло до 30% в одні ночі і робило їх яскравішими до 100% в інші.

Вулична сцена в Тусоні при різних умовах вуличного освітлення, при якому освітлення працює на 90% (зліва) і 30% (праворуч) від повної потужності. Надано: фото Джона Барантіна.

Вогні міста спостерігалися з американського супутника Suomi National Polar-orbiting Partnership (NPP), який славиться своїми глобальними картами світла в нічний час. Супутник робив безхмарні зображення Тусон чотири ночі під час тесту і дві інші ночі з «нормальним» освітленням після тесту. Порівнюючи яскравість міста в шість різних ночей, дослідники виявили, що у звичайну ніч тільки 20% світла на супутникових знімках Тусон виходить від вуличних ліхтарів.

За словами співавтора дослідження доктора Джона Барентіна з Міжнародної асоціації темного неба, результати мають важливе значення для навколишнього середовища. У другому експерименті, проведеному одночасно, Барентін і його колеги продемонстрували, що вуличне освітлення Тусон становить не більше 14% штучного світла в нічному небі, виявленого в зеніті. Це підтвердило припущення вчених про те, що за більшу частину яскравості неба над містом відповідають інші джерела світлового забруднення.

Крім того, унікальний експеримент зменшив світлове забруднення. Результати навіть було видно з космосу. Звичайно, лише на кілька днів … Однак якщо влада міст звернуть увагу на результати дослідження, вплив людини на довкілля буде зменшуватись. Зрештою, світлове забруднення не тільки заважає проведенню астрономічних спостережень, а й змінює біоритми живих істот.

«Узяті разом, ці дослідження показують, що в місті з добре спроєктованими вуличними ліхтарями велика частина світлового випромінювання і світлового забруднення відбувається з інших джерел, таких як світлові вивіски, фасади або спортивні майданчики», – підкреслює Барентін. Автори впевнені, що місцевим та національним органам влади необхідно думати не тільки про вуличне освітлення, намагаючись зменшити світлове забруднення.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button