Земля

З’ясувалося, які фактори прискорили прогрес у розвитку людської культури 320 тисяч років тому

Американські вчені описали тривалий період нестабільності ландшафту в Східно-Африканській рифтовій долині і з’ясували, які причини могли спонукати наших предків почати бурхливий розвиток – ускладнювати знаряддя праці й обмінюватися ними з сусідами.

З’ясувалося, які фактори прискорили прогрес у розвитку людської культури 320 тисяч років тому/ © cdn.futura-sciences.com

Дослідження опубліковано в журналі Science Advances. Зміни ландшафту і клімату завжди сприймалися багатьма вченими як фактори, відповідальні за еволюцію живих істот, у тому числі людської культури. Так, фахівці вважають, що внаслідок зникнення тропічних лісів і появи саван (в процесі похолодання клімату) свого часу наші предки злізли з дерев і встали на ноги.

Нинішнє дослідження вчених зі Смітсонівського Національного музею природної історії описало тривалий період нестабільності ландшафтів в Східно-Африканській рифтовій долині, що почався близько 400 тисяч років тому через тектонічну активність.

Вона утворила невеликі озера уздовж ліній розломів, подрібнивши таким чином трав’янисті рівнини Східної Африки – в результаті ці водойми стали більш чутливими до зміни кількості опадів, ніж більші озера, що були в цьому регіоні й раніше.

Загальна височина місцевості також сприяла висиханню малих водоймищ. Це призвело до частих і різких коливань водопостачання. В результаті змінювалася і рослинність Східно-Африканської рівнини, а з нею – фауна: травоїдні вимирали, їх місце займали більш дрібні ссавці з більш різноманітним раціоном.

Саме в цей період, як показали ранні дослідження цієї ж групи палеоантропологів (опубліковані в 2018 році), змінилися культурні аспекти діяльності наших предків: вони почали обмінюватися знаряддями праці між групами, стали виробляти складніші й витонченіші інструменти та використовувати фарбувальні пігменти, що передбачає появу символіки. Ашельська культура (рання стадія палеоліту, так званого кам’яного віку) змінилася середнім кам’яним віком. Такі зміни, за оцінками вчених, відбулися близько 320 тисяч років тому.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button