Всесвіт

З’ясувалося, що Всесвіт нагрівається. Температура виросла в 10 разів за 10 млрд років

Вчені з’ясували, що Всесвіт стає все гарячішим. У дослідженні, опублікованому в Astrophysical Journal, вивчається його теплова історія за останні 10 млрд років.

Image by beate bachmann from Pixabay

З’ясувалося, що середня температура газу у Всесвіті виросла в 10 разів за 10 млрд років. На сьогодні вона досягла близько 2 млн градусів Кельвіна – це приблизно 2 млн градусів за Цельсієм.

«У міру розвитку Всесвіту гравітація об’єднує темну матерію і газ в космосі в галактики і їх скупчення, що викликає опір і нагрів газу», – пояснює І-Куан Чан, науковий співробітник Центру космології і фізики астрономічних частинок Університету штату Огайо.

Вчені використовували новий метод, який дозволив їм оцінити температуру газу далеко від Землі (тобто ще далі назад в часі). Показники порівняли з температурою ближче до Землі (і в цей час). Результати дослідження підтвердили, що Всесвіт з часом стає гарячішим через гравітаційний колапс космічної структури, і, схоже, нагрів лише посилюється.

Щоб зрозуміти, як температура Всесвіту змінюється з плином часу, дослідники використовували дані, зібрані двома місіями – Planck (Планк) і Sloan Digital Sky Survey (Слоанівський цифровий огляд неба).

Планк – астрономічний супутник Європейського космічного агентства (ЄКА), створений для вивчення варіацій космічного мікрохвильового фону (реліктового випромінювання).

Слоанівський цифровий огляд неба – проєкт широкомасштабного дослідження багатоспектральних зображень і спектрів червоного зсуву зірок і галактик за допомогою 2,5-метрового ширококутного телескопа в обсерваторії Апачі-Пойнт у штаті Нью-Мексико.

Вчені об’єднали дані двох місій і оцінили відстані до гарячих газів поблизу і вдалині за допомогою вимірювання червоного зсуву. Його астрофізики використовують для оцінки віку далеких космічних об’єктів. («Червоний зсув» отримав свою назву через природне подовження довжини хвиль світла. Чим далі щось знаходиться у Всесвіті, тим більша довжина).

Спостережуваний світ від об’єктів в глибокому космосі старший, ніж їх світло ближчих до Землі. Цей факт, разом з методом оцінки температури по світу, дозволив дослідникам виміряти середню температуру газів в ранньому Всесвіті – які знаходяться далеко від Землі, – і порівняти показники з середньою температурою найближчих космічних об’єктів на сьогодні.

Дослідники виявили, що гази близьких космічних об’єктів, розташованих ближче до Землі, досягають температури близько 2 млн градусів Кельвіна. Це приблизно в 10 разів вище температури газів навколо об’єктів, що знаходяться далі на відстані й в часі.

За словами Чанга, Всесвіт нагрівається завдяки природному процесу утворення галактик і структур. Це не пов’язано з потеплінням на Землі.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button