Екологія

З’явився точний метод для відстежування здоров’я річок

Вчені з США представили новий метод відстеження здоров’я річок. Для цього вони створили роботизовані лабораторії, які можуть збирати проби кілька разів на день протягом трьох тижнів.

Water photo created by wirestock — www.freepik.com

Дослідники з Геологічної служби США (USGS) представили новий метод для обробки екологічних проб і контролю стану річок. Вони використовували пробозбірники, які є роботизованими лабораторіями — пристрої збирали і зберігали проби води. Дослідники називають цю рідину «ДНК навколишнього середовища» — з її допомогою дослідники можуть виявити привнесених і інвазивних тварин, а також мікробів, які можуть викликати захворювання у людей і риб.

Екологічна ДНК (eDNA) — це речовини, які вивільняються організмами в навколишнє їх середовище у вигляді шматочків шкіри, слизу або відходів життєдіяльності. У разі водних організмів ця ДНК може бути виявлено в навколишній воді протягом декількох днів.

Щоб перевірити дієвість методу, проби збирали в різний час і в різних місцях. У 2017 році в Єллоустоунському національному парку провели експериментальну програму відбору проб на місці злиття річок Кіпінг і Гарднер. За цим послідували більші програми збору проб в трьох місцях в верхів’ях річок Єллоустоун і Снейк.

Прилади, які використовували в цьому дослідженні, можуть автоматично збирати проби кожні три години протягом трьох тижнів. Частий відбір проб є ключовим для виявлення непомітних змін в стані здоров’я річок. Наприклад, коли ділянку річки тільки починає колонізуватися шкідливим інвазивним організмом, в ньому присутня відносно невелика кількість особин, але прилад може виявити їх.

Велика кількість зразків дає біологам більш певну інформацію про те, чи присутні шкідливі види в річці. Як пояснили автори, «негативний результат дає деяку впевненість в тому, що ДНК виду-мішені відсутня, в той час, як відсутність даних через рідкі проби — не дає нам ніякої впевненості».

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»