Технології

З «позаземного пилу», крохмалю і солі отримали надміцний бетон

Матеріал з марсіанської пилу, крохмалю і солі виявився в два рази міцніше звичайного бетону.

Інженери з Манчестерського університету представили просту технологію виробництва будівельних матеріалів для місії на Марс. Матеріал StarCrete складається з «позаземної» пилу, картопляного крохмалю і щіпки солі. Матеріал з марсіанського реголіту у два рази міцніше класичного бетону, з місячного — майже в три рази.

Доставка матеріалів з Землі для місячних баз і дослідження інших планет коштує занадто дорого. Вчені по всьому світу досліджують технології виробництва з «місцевих» матеріалів, які дозволять максимально ефективно використовувати речовини, доступні астронавтам і космонавтам безпосередньо на планеті або супутнику.

Из «внеземной пыли», крахмала и соли получили сверхпрочный бетон

Схема виробництва StarCrete. Зображення: Aled D. Roberts, Nigel S. Scrutton, Open Engineering

Інженери з Манчестерського університету раніше показали, що аналог земного бетону можна отримати з реголіту (грунт), крові і сечі. Нове дослідження — спроба створити спосіб, для якого не будуть потрібні регулярні доставки.

Дослідження показало, що, змішуючи марсіанський пил з крохмалем і крупицями солі, можна отримати бетон з міцністю на стиск 72 МПа. Для порівняння, міцність звичайного бетону — 32 МПа, а отриманого з марсіанського реголіту, сечі і крові — 40 МПа. Використання матеріалу, що імітує місячний грунт, ще більше підвищувало міцність бетону: до 91 МПа.

Из «внеземной пыли», крахмала и соли получили сверхпрочный бетон

Схема виробництва і властивості StarCrete. Зображення: Aled D. Roberts, Nigel S. Scrutton, Open Engineering

Інженери підрахували, що для виробництва 0,5 т бетону буде потрібно всього 25 кг збезводненої картоплі. Технології виробництва картопляного крохмалю розробляються для харчування космонавтів і астронавтів, тому з основним компонентом матеріалу проблем не буде, вважають вчені. Невелика кількість солі, необхідна для збільшення міцності матеріалу, можна добути з місцевого грунту або сліз учасників місії.

Розробники вважають, що StarCrete можна також використовувати в якості екологічної альтернативи бетону на Землі. Для його виробництва не потрібні екстремальний нагрів, цей матеріал можна приготувати в звичайній духовці або мікрохвильовій печі при температурі, що підходить для домашньої випічки. Як наслідок, таке виробництво вимагає менше енергії і знижує викиди вуглекислого газу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button