Земля

Забруднення океанів загрожує виживанню каліфорнійських кондорів

Каліфорнійський кондор – один з найрідкісніших видів хижих птахів. Кондорів на планеті зараз – всього кілька сотень особин. Тепер в список загрозливих цим гігантським птахам факторів додався ще один: забруднення океану. Виявляється, поїдаючи мертвих морських тварин, кондори неминуче будуть накопичувати в своїх організмах шкідливі речовини.

Каліфорнійські кондори (Gymnogyps californianus) ледь повністю не вимерли в XX столітті, і лише завдяки розпочатій програмі по їх збереженню ці величезні падальники з триметровим розмахом крил все ще парять на повітряних потоках над західним узбережжям Північної Америки. Захисники природи постаралися на славу: якщо в 1987 році, коли був спійманий останній дикий кондор, їх залишалося всього 27 птахів, то в грудні 2020-го загальна кількість кондорів, що містяться в неволі і живуть на волі становило вже 504 особини.

Проте вид знаходиться на межі вимирання: браконьєрство, отруєння сільськогосподарськими хімікатами і руйнування середовища проживання ставлять під загрозу майбутнє каліфорнійських кондорів. Тепер вчені довели, що небезпека чекає цих птахів не тільки на суші, але і в океані: харчування тушами морських тварин може загрожувати їх здоров’ю.

Проведене американськими вченими дослідження, результати якого опубліковані в журналі Environmental Science & Technology, показало, що туші морських ссавців, які прибій викидає на узбережжі Каліфорнії, містять понад 400 видів забруднюючих речовин. Вчені порівняли концентрації потенційно небезпечних для кондорів речовин – ДДТ і поліхлорованих біфенілів (ПХБ) — і з’ясували, що в зразках, узятих на території США, цих хімікатів в 3,5-7 разів більше, ніж у зразках туш, викинутих на Мексиканське узбережжя.

Відносна велика кількість галогенізованих органічних забруднювачів (halogenated organic contaminants, HOCs) в тушах морських ссавців і зразках крові каліфорнійських кондорів з території США (CA) і Мексики (BC) / ©10.1021/acs.est.1c07302

На жаль, кондори вже почали споживати забруднені туші, про що повідомив аналіз крові птахів, що живуть на узбережжі (coastal condor) або далеко від океану (inland condor). У кондорів, які регулярно харчуються останками дельфінів і тюленів, в крові виявили 32 види забруднюючих речовин, а у тих, що харчуються сухопутними ссавцями — тільки вісім. Не менше розрізняються концентрації ДДТ і ПХБ між цими двома популяціями – в сім і 40 разів відповідно.

Також дослідники виявили небезпечні сполуки, які раніше не зустрічалися в зразках крові кондорів: трис (4–хлорофеніл) метан (TCPM) і трис (4–хлорофеніл) метанол (TCPMOH). Ці речовини пов’язані з ДДТ, але їх токсичність все ще недостатньо вивчена.

Найбільшу загрозу ДДТ може представляти для пташенят кондорів: під його впливом шкаралупа яєць стоншується, і кондори не можуть висиджувати своє потомство / ©birdwatchingdaily.com

Хоча ДДТ і подібні до нього органічні забруднювачі заборонили ще десятиліття тому, вони мають високу хімічну стійкість і продовжують циркулювати в харчових ланцюгах, завдаючи серйозної шкоди всій екосистемі. Виявлення їх у тушах мертвих морських ссавців ставить під питання вигідність реінтродукції каліфорнійських кондорів на узбережжі Каліфорнії. Так що, можливо, наступну партію цих птахів, виведених в неволі, випустять на узбережжі Мексики, де вони зможуть годуватися трупами дельфінів з меншим ризиком для здоров’я.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button