Земля

Вчені переглянули час виникнення Біблії

Вчені давно сперечаються про те, чи могла частина іудейської Біблії бути написана до руйнування Єрусалима і Іудейського царства в 586 році до нашої ери. Більшість фахівців згодні з тим, що ключові біблійні тексти були написані в VII столітті до нашої ери, однак точна дата складання цих текстів залишається під питанням.


Фахівці з Тель-Авівського університету, припустили, що для створення книги такого масштабу була необхідна досить висока грамотність населення. Саме тому вони вирішили зосередитися на емпіричних свідоцтвах грамотності, вивчаючи артефакти останніх днів Іудейського царства. По всій видимості, саме широка поширеність грамотності і заклала основу для складання Старого завіту.

“Довгий час наукове співтовариство вело палкі дискусії з приводу термінів складання основних біблійних текстів, – коментує професор Ісраель Фінкельштейн (Israel Finkelstein) з факультету археології давніх цивілізацій Близького Сходу. – Однак, щоб точно відповісти на це питання, потрібно подивитися на нього з іншої, більш широкої точки зору – яким був рівень письменності Іудейського царства кінця періоду Першого Храму і яка була грамотність надалі, після перської захоплення?”.

За допомогою комп’ютерних засобів обробки зображень і ультросучасних алгоритмів машинного навчання команда з Ізраїлю проаналізувала 16 зразків давньої писемності, знайдених при розкопках форту Арад (Arad Fort), віддаленого форпосту на південній межі Іудейського царства. Вони прийшли до висновку, що тексти були написані щонайменше шістьма авторами. Зміст написів показало: писати і читати вміли всі вищі військові чини, аж до заступника інтенданта форту.

Вчені розробили алгоритм, що дозволяє розрізняти різні почерки, а потім склали статистичний механізм для оцінки висновків – аналіз ймовірності показав, що тексти не могли бути написані одним автором.

Остракони, керамічні черепки, знайдені в Араді, містили інструкцію пересування військ, а також реєстрацію витрат на продукти харчування. Проте лексика і характер листів виключають, що записи були зроблені професійними писарями. Враховуючи віддаленість форту і невеликий склад гарнізону, ця знахідка вказує на високий рівень грамотності в межах іудейських вищих чинів.

При такій грамотності, яка, судячи з усього, була характерна для всіх рівнів адміністративних, військових і священицьких чинів, біблійні тексти цілком могли бути створені, так як читання і письмо не були привілеєм вузького елітарного прошарку.

Однак після падіння Іудейського царства запису на івриті майже не зустрічаються до II століття нашої ери, так що приблизно з 586 року до н. е. до 200 року н. е. біблійні тексти навряд чи могли бути складені.

Наукова стаття про дослідження була опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button