Всесвіт

Зафіксовані дивні радіосигнали від зірки в 11 світлових роках від нас

Астрономи повідомили про виявлення “дивних сигналів”, які йдуть в напрямку від невеликої, тьмяною зірки, розташованої приблизно в 11 світлових роках від Землі. Сигнали були отримані ще 12 травня. Їх зловила обсерваторія Аресібо – гігантський радіотелескоп, що знаходить у Пуерто-Ріко. Як виявилося, вони йдуть від об’єкта Росс 128, червоної карликової зірки, яка приблизно в 2800 раз тьмяніше нашого Сонця. Чи є біля цієї зірки якісь планети – астрономам поки невідомо.


Астробіолог Університету Пуерто-Ріко Абель Мендез каже, що спостереження за цією зіркою велося протягом 10 хвилин. В рамках цього часу сигнал чувся «практично періодично». Мендез вважає, що дуже малоймовірно, що за цей сигнал може бути відповідальна якась розумне позаземне життя, однак зазначає, що таку можливість відкидати поки рано.

«Людей з Інституту пошуку розумного позаземного життя (SETI) дуже зацікавили ці сигнали», — розповів Мендез в електронному листі журналістам видання Business Insider.

Незважаючи на те, що Аресібо досить відомий своїм внеском у пошук сигналів ймовірних позаземних цивілізацій, телескоп також активно використовується для спостереження за далекими галактиками і навколоземними астероїдами. На думку Мендеза, сигнал, найімовірніше, йде від якогось рукотворного об’єкта. Можливо, мова йде про якийсь супутник, що пересікся в момент спостереження в полі зору телескопа.

«Кут огляду в Аресібо досить широкий. Тому є ймовірність, що сигнали були спричинені не самою зіркою, а якимось іншим об’єктом, що потрапили в поле зору радіотелескопу», — прокоментував Мендез, додавши, що, можливо, «якийсь комунікаційний супутник перетинав ті частоти, в яких ми вели спостереження».

Однак у своєму особистому блозі 12 липня Мендез ще раз написав про об’єкт Росс 128, заявивши, що «ми ніколи раніше не бачили такого рівня випромінювання, створюваного супутниками» і описавши ці сигнали «дуже своєрідними».

Ще одним вірогідним поясненням спостерігалися сигналів можуть бути зоряні спалахи або колосальний викид енергії з поверхні зірки. Наприклад, швидкість подібних викидів з поверхні нашого Сонця може досягати світловий. В паралель з цим створюються дуже потужні викиди радіовипромінювання, які можуть вплинути на роботу комунікаційних супутників та обладнання на Землі.

Зоряні спалахи можуть супроводжуватися більш повільними, але при цьому ще більш енергетично зарядженими корональними викидами маси. Потоки високозарядженних сонячних частинок нерідко вступають у взаємодію з магнітним полем нашої планети, викликаючи геомагнітні бурі, заодно пошкоджуючи наші електричні мережі і виводячи з ладу наші електричні прилади.

«Успіхом буде повторно виявити сигнал, що йде з напрямку зірки, а не від її оточення. Якщо сигналу ми не отримаємо, то загадка його джерела стане ще туманнішою. Якщо виявиться, що це явище носить рідкісний характер, то в такому випадку ми взагалі можемо і не знати його природу», — коментує Мендез.

Астроном також додав у своєму блозі, що інші радіотелескопи, можливо, не будуть володіти достатньою потужністю, щоб зловити ці сигнали. За одним винятком – китайським монструозним Сферичним радіотелескопам з п’ятисотметрової апертурою (FAST). Але от біда, FAST зараз перебуває на технічному обслуговуванні (проводиться калібрування), і Мендез не знає, коли саме воно буде завершено. Тому для повторної перевірки наявності сигналів телескоп Аресібо збирається провести спостереження за червоним карликом Росс 128 ще кілька разів, починаючи з 16 липня.

Сет Шостак, старший астроном інституту SETI, підтвердив, що його група «дуже зацікавилася цими сигналами» і, можливо, використовує потужну Антенну решітку Аллена (Allen Telescope Array) в Каліфорнії «для їх перевірки».

«Вірогідність того, що ці сигнали неземного походження. Тому вони становлять інтерес», — розповів Шостак в листуванні з тим же виданням Business Insider.

Що цікаво, на даний момент, за словами Шостака, висока підозра у вигляді міжпланетного повідомлення носить тільки один отриманий на Землі радіосигнал.

«Це WOW-сигнал. Для нас він залишається дуже підозрілим», — додав учений.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button