Всесвіт

Загадкове нагрівання Місяця пояснили діяльністю астронавтів

Вчені в результаті нового дослідження припустили, що дивне нагрівання Місяця, яке фіксовалося в 1970-х роках, було пов’язане з пересуванням астронавтів, у тому числі на місячному ровері, по поверхні природного супутника Землі.

Загадочный нагрев Луны объяснили деятельностью астронавтовNASA
Астронавт Харрісон Шмітт, грудень 1972 року

Як показало нове дослідження, загадкове нагрівання Місяця в 70-х роках минулого століття можна пояснити діяльністю людей. Йдучи або пересуваючись за допомогою ровера недалеко від заглиблень, проритих для вимірювання теплових потоків, астронавти таким чином могли оголити нижні шари ґрунту, які поглинали більше сонячного світла і тим самим викликали більше нагрівання супутника.

Астронавти в ході місій «Аполлон-15» і «Аполлон-17» в 1971 і 1972 рр. встановлювали прилади в ґрунті для вимірювання теплових потоків, які повинні були допомогти визначити, як багато тепла рухається з надр на поверхню Місяця — в підсумку ці вимірювання, як очікувалося, допоможуть визначити структуру і склад супутника Землі.

Прилади працювали аж до 1977 року, передаючи дані в Космічний центр імені Ліндона Джонсона в Х’юстоні, США. Ці дані були записані на магнітні стрічки, які зберігаються у Центрі космічних польотів Годдарда в штаті Меріленд. Точніше, в архівах зберігаються лише деякі записи — записані між 1971 і 1974 рр.: інші були загублені.

Вимірювання, зроблені до 1974 року, демонстрували невелике збільшення температур Місяця в порівнянні з кількома попередніми роками — це явище і приводило в замішання вчених. Дослідники під керівництвом Сеічі Нагіхари (Seiichi Nagihara) з Техаського технологічного університету вирішили пояснити загадку — для цього їм, перш за все, треба було розшукати відсутні дані.

Фахівці виявили, що дані були записані на інших, забутих стрічках, 440 з яких були знайдені в центрі Washington National Records Center, також розташованому в штаті Меріленд. Ці 440 записів датуються періодом між квітнем 1975 і червнем 1975 рр. Дослідники знайшли й інші дані — і в підсумку змогли встановити, що нагрівання Місяця тривало аж до 1977 року, тобто до завершення роботи приладів. Крім того, вчені визначили, що температура сильніше зростала ближче до поверхні — це також вказувало на штучну причину нагрівання супутника Землі.

Фахівці потім звернулися до спостережень за районом висадки місій, зробленим за допомогою апарату Lunar Reconnaissance Orbiter, який був запущений в 2009 році: на основі цих даних дослідники прийшли до висновку, що нагрівання було саме локальним феноменом — в тих місцях, де активність астронавтів звільнила раніше приховані шари ґрунту, що поглинають більше сонячного світла. Вчені вважають, що тоді Місяць — в районах роботи місій — нагрівався приблизно на 2-4 градуси Цельсія.

Дослідження було опубліковане в журналі Journal of Geophysical Research: Planets. Коротко про роботу повідомляє портал Space.com.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button