Всесвіт

Терапія мікрочастинками усунула симптоми розсіяного склерозу у мишей

Космічний телескоп “Джеймс Вебб” виявив поліциклічні ароматичні вуглеводні в галактиці, що існувала менш ніж через 1,5 мільярда років після Великого вибуху.

Органічні молекули на цьому зображенні виділені помаранчевим / © J. Spilker / S. Doyle, NASA, ESA, CSA

Міжнародна група астрономів виявила складні органічні молекули в найвіддаленішій на сьогодні галактиці за допомогою космічного телескопа «Джеймс Вебб». Цю галактику SPT0418-47 земні астрономи бачать такою, якою вона була всього через півтора мільярда років після Великого вибуху, на самому початку історії Всесвіту. Сьогодні внаслідок розширення Всесвіту відстань до неї досягла десятків мільярдів світлових років.

SPT0418-47 вперше виявили в 2013 році, і відтоді її вивчали астрономи по всьому світу. Однак нове відкриття вперше дозволило уточнити склад далекої галактики і зрозуміти складну хімію, яка йде рука об руку з народженням нових зірок. Це сталося завдяки рідкісному явищу гравітаційного лінзування, коли дві галактики опинилися на прямій лінії для спостерігачів із Землі. В результаті світло від фонової галактики розтягується і збільшується галактикою переднього плану, приймаючи кільцеподібну форму, відому як кільце Ейнштейна.

Об’єднавши можливості “Джеймса Вебба” і природної галактичної лінзи, вчені виявили ознаки наявності в SPT0418-47 поліциклічних ароматичних вуглеводнів (ПАВ). Ці органічні сполуки, деякі з яких – сильні канцерогени, зустрічаються і на Землі, зазвичай утворюючись в результаті неповного згоряння деревини при лісових пожежах і спалюванні людиною органічного палива.

ПАВ досить поширені в космосі. Зазвичай вони присутні в областях, насичених холодним газом, — тих, де найактивніше йде зіркоутворення. Але, згідно з новими спостереженнями, як мінімум для раннього Всесвіту все дещо складніше.

Тепер астрономи виявили сліди ПАВ в декількох областях, де не відбувалося утворення нових зірок (або ж випромінювання від зірок чимось блокується). При цьому були і області активного зореутворення, але без слідів складної органіки в них.

Спосіб утворення Кільця Ейнштейна на прикладі SPT0418-47; ближня галактика, що знаходиться в трьох мільярдах світлових років Від Землі, послужила лінзою / © S. Doyle / J. Spilker

У підсумку результати роботи, опублікованої в журналі Nature, підтверджують дивовижні можливості земних телескопів, завдяки яким астрономи можуть вивчити хімічний склад галактики, що знаходиться в мільярдах років від Землі. Можливо, в майбутньому вони зможуть знайти ще більш далекі галактики, що сформувалися не через мільярди, а через мільйони років після Великого вибуху, і заглянуть ще далі в минуле.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button