Всесвіт

Загадковий «радіоспалах» виявлений поряд із Землею

Більшість швидких радіоспалахів (англ. Fast Radio Bursts) відбуваються на відстані сотень мільйонів світлових років від нас. А виявлений прийшов зсередини Чумацького Шляху.

Тридцять тисяч років тому мертва зірка по ту сторону Чумацького Шляху викинула потужну суміш радіорентгенівської енергії.

28 квітня 2020 року цей сплеск охопив Землю, викликавши тривогу в обсерваторіях по всьому світу.

Сигнал з’явився і пішов за півсекунди, але це все, що потрібно вченим, щоб підтвердити, що вони виявили щось чудове: перший в історії «швидкий радіоспалах» (FRB), що виходить від відомої зірки в Чумацькому Шляху, згідно з дослідженням, опублікованому 27 липня.

З моменту свого відкриття у 2007 році «швидкі радіосплески» спантеличили учених. Спалахи потужних радіохвиль тривають не більше кількох мілісекунд, але за цей час генерують більше енергії, ніж Сонце на Землю за століття. Вчені ще не з’ясували, що викликає ці вибухи, але вони припустили – від зіткнення чорних дір до імпульсу інопланетних зорельотів в якості можливих пояснень. На цей момент всі відомі «швидкі радіосплески» походять з іншої галактики, що знаходиться в сотнях мільйонів світлових років від нас.

Цей «швидкий радіосплеск» інший. Спостереження за допомогою телескопа показують, що спалах відбувся від відомої нейтронної зірки – швидко обертового компактного ядра мертвої зірки, яка упаковує масу, рівну сонячній масі, в кулю розміром з місто – приблизно в 30 000 світлових років від Землі в сузір’ї Лисичка. Зоряний залишок вписується в ще більш дивний клас зірок, званий магнетаром, названий так через його неймовірно потужне магнітне поле, яке здатне випльовувати велику кількість енергії через довгий час після смерті самої зірки. Тепер здається, що магнетари майже напевно є джерелом принаймні деяких з багатьох загадкових «швидких радіоспалахів» Всесвіту, пишуть автори дослідження.

«Ми ніколи раніше не бачили спалахи радіохвиль, що нагадують швидкі радіосплески, від магнитара», – йдеться в заяві провідного автора дослідження Сандро Мегетті з Національного інституту астрофізики в Мілані, Італія, – «Це перший в історії спостережний зв’язок між магнетарами і швидкими радіосплесками».

Магнетара, названий SGR 1935 + 2154, був виявлений в 2014 році, коли вчені побачили, що він випускає потужні сплески гамма-променів і рентгенівських променів через випадкові проміжки часу. Після деякого затишшя мертва зірка прокинулася від потужного рентгенівського випромінювання в кінці квітня. Сандро і його колеги зареєстрували цей вибух за допомогою інтегрального супутника Європейського космічного агентства (ЄКА), призначеного для захоплення найбільш енергійних явищ у Всесвіті. Водночас радіотелескоп в горах Британської Колумбії, Канада, виявив вибух радіохвиль, що виходить від того ж джерела. Радіотелескопи в Каліфорнії і Юті підтвердили «швидкий радіосплеск» на наступний день.

Зображення магнетара SGR 1935 + 2154

Дослідники написали, що одночасний викид радіохвиль і рентгенівських променів від магнетара ніколи не реєструвався, настійно вказуючи на ці зоряні залишки як на ймовірні джерела «швидких радіоспалахів».

Вчений ЄКА Ерік Куулкерс додав, що це відкриття стало можливим тільки тому, що кілька телескопів на Землі і на орбіті змогли зафіксувати спалах одночасно і в багатьох довжинах хвиль по всьому електромагнітному спектру. За словами Куулкерс, необхідно подальше співробітництво між установами, щоб «привернути увагу до походження цих загадкових явищ».

Натхнення: v-kosmose.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button