Всесвіт

Чи варто нам побоюватися нового масового вимирання?

Кожні кілька десятків мільйонів років невідомі й, судячи з усього, позаземна сила знищує на Землі майже все живе. За останні пів мільярда років це траплялося десятки разів; одна з таких катастроф винищила динозаврів, інша – трилобітів. Проте, яка природа цієї сили, і проте, яким законам вона підпорядковується, вчені сперечаються не перший рік. Чи чекає нас нове масове вимирання? Відповідей занадто багато.

Фото: Jim Desautels / Unsplash

У 1977 році геолог Уолтер Альварес привіз з експедиції в Італії незвичайний зразок. Це був шматок глини, витягнутий зі скелі, в якій шар глини був укладений між шарами вапняку. В нижніх шарах було багато скам’янілостей, в глині ??й верхніх верствах їх не було зовсім. Шар глини сформувався 66 мільйонів років тому, під час початку одного з масових вимирань – того, що знищило динозаврів, і не тільки: загинули 75% видів, що населяли планету.

Science Stock Photography / Science Stock

Зразок породи, аналогічний тому, який Уолтер Альварес привіз з Італії. Шар, на який вказують стрілки, сформувався відразу після події, що спровокувало крейдо-палеогенове масове вимирання видів.

Батько Уолтера, Луїс, фізик, теж зацікавився знахідкою. Разом вони почали шукати в шматку глини розгадку таємниці останнього вимирання. У процесі роботи зі зразком народилася гіпотеза про цикли, кожен з яких закінчується масовими вимирання видів, яка досі служить предметів запеклих суперечок.
У шматку глини, який вивчали батько і син Альварес, виявилася одна цікава особливість: слідові кількості іридію. Зовсім небагато, але більше, ніж можна було б очікувати. У ядрі Землі цей елемент є, а в корі – дуже мало. Той іридій, що виявляється на поверхні, приносять в атмосфері маленькі метеорити, що згоряють. Альварес припустили, що іридій і зникнення динозаврів якось пов’язані. Однією із сотні робочих версій було падіння величезного метеорита, який підняв в атмосферу стільки пилу, що вона заступила Сонце.

Гіпотеза про «зірку смерті»

У 1984 році Альваресу прийшов лист. У конверті була стаття палеонтологів з університету Чикаго Девіда Рауп і Джона Сепковскі, в якій говорилося про інші вимирання, що відбувалися приблизно кожні 26 мільйонів років. Кожне з них, за даними Рауп і Сепковскі, стирало з лиця Землі тисячі таксономічних груп морських живих істот. Луїс Альварес перевірив дані й переконався, що палеонтологи з Чикаго мали рацію.

Колега Альвареса, Річард Мюллер запропонував пояснення. За його гіпотезою, вимирання викликала зірка, орбіта якої така, що до Сонячної системи вона наближається кожні 26 мільйонів років. Сама по собі зірка може бути не дуже яскравою і небезпечною, але її гравітація змінює траєкторію мільйонів комет, направляючи їх в сторону Сонця. Багато з них долітають до Землі. Розрахунки підтвердили вірогідність цього сценарію, і вчені об’єдналися в одну команду, щоб шукати нові підтвердження гіпотези. Команду назвали «Немезіс». Після смерті Луїса Альвареса його справу продовжив Мюллер. Він і його колеги шукали «зірку смерті».

Roen Kelly

Немезіс – гіпотетичний партнер нашого Сонця по системі подвійної зірки. Відповідно до гіпотези, кожні 37 мільйонів років її гравітація відправляє мільйони комет у внутрішні області Сонячної системи.

Нові гіпотези: від випромінювання до темної матерії

У 2007 році Михайло Медведєв і Адріан Мелотт з Канзаського університету припустили, що причиною вимирань, що відбувалися кожні 62 мільйони років, служило космічне випромінювання з невідомого джерела, а у 2015 році Ліла Рендалл і Меттью Різ з Гарварда пояснили вимирання з періодом в 35 мільйонів років потоками темної матерії. Зовсім недавно Деніел Уілтмір з Арканзасу запропонував пояснення кометних потоків, що періодично посилюються  гравітаційним впливом загадкової дев’ятої планети, в існуванні якої з 2016 року астрономи впевнені майже напевно. У всіх були докази, але жодна гіпотеза не виявилася переконливіше іншої.

Дев’ята планета, орбіта якої лежить далеко за орбітою Нептуна, має величезний період обертання навколо Сонця. Її гравітацією деякі вчені пояснюють періодичні потужні метеоритні бомбардування Землі, які могли призвести до масових вимирань.

Зараз велика частина фахівців, які займаються питанням про масове вимирання, схильні звинувачувати в них не «зірку смерті», а то, що зустрічається на шляху нашої планетної системи в її русі по галактиці. Чумацький шлях то зміщується відносно площини галактики, то віддаляється від її центру, то наближається. У різних ділянках «нашого» рукава спіралі на систему діють різні сили, змінюється щільність міжзоряної речовини й кількість випромінювання, що проходить через Сонячну систему. Часом умови стають несумісні з життям на Землі.

Хаос замість космосу

У припущення про те, що масові вимирання на Землі взагалі мають періодичний характер, досі знаходяться опоненти. Корін Бейлер-Джонс з Інституту астрономії суспільства Макса Планка, збирається шукати закономірності в даних телескопа Gaia, який продовжує складати найдетальнішу 3D-карту Чумацького шляху. Але астроном не розраховує на багато; він схильний вважати, що його колеги бачать закономірності там, де всім керує випадковість – або, принаймні, складна система циклічних астрономічних процесів.

Іноді вчені навіть переходять на особистості; у 2013 році Бейлер-Джонс заявив, що Мелотт (автор гіпотези про те, що кожні 62 мільйони років Сонячна система входить в частину галактики, де космічне випромінювання знищує все живе на Землі) «не вміє інтерпретувати теоретичні моделі». На думку Бейлер-Джонса, вимирання можуть відбуватися по тисячі причин – через посилення вулканічної активності, метеоритів, вибухів наднових: «Все просто дуже складно», – говорить він в піку тим, хто намагається пояснити все вимирання одним циклічним процесом.

Але аргументи Бейлер-Джонса переконують не всіх. Його колеги досі розробляють гіпотезу про темну матерію – речовині, яке становить 85% маси Всесвіту. Її переміщення зміщують галактичні центр мас, періодично направляючи потоки комет в сторону нашої планети, стверджує Рендалл.

Roen Kelly

Одна з гіпотез пояснює масові вимирання наближенням до Землі великої масивної хмари темної матерії. Її гравітація активізує геологічні процеси на Землі й призводить до землетрусів і вивержень вулканів.

Вчені досі не прийшли до єдиної думки ні про те, який період смертоносних космічних циклів, ні про їхню природу; сходяться тільки в одному: в масовому вимиранні винні позаземні сили. Зірки здатні «задавати мету» комет, космічне випромінювання може серйозно впливати на клімат, темна матерія існує, Сонячна система летить крізь галактику, потрапляючи іноді в небезпечні місця. Атмосфера не захистила від космічної загрози динозаврів, не захистить і нас. Правда, поки немає консенсусу про періоди глобальних катастроф, не можна робити прогнозів: може бути, у нас мільйони років в запасі, а може бути – і немає.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button