Земля

Знайдено керн антарктичного льоду,який імовірно, зберіг мільйони років історії

Дослідники збираються добути зразок древніх льодовиків і сподіваються, що інформація, яка зберігається в ньому, допоможе їм розгадати таємниці про життя на нашій планеті.

Крижані керни — довгі вертикальні зразки льодовиків і крижаних щитів — можуть повідати багато про колишні часи. У кожному окремому шарі керна зберігається інформація про час, коли він сформувався. Іноді вони можуть містити дані про глибоку давнину.

Дослідження, опубліковане в журналі Geophysical Research Letters, розповідає про один з найбільших крижаних кернів, здобутих на сьогоднішній день. Раніше найбільш великий крижаний керн перебував під Куполом C на Антарктичному плато: 3 270 метрів в довжину, він містить близько 800 тисяч років історії Землі.

Проте вченим вдалося добути ще більш довгий і безперервний зразок крижаного керна на території синіх льодовиків в горах Алана Хіллса. Він може містити дані, яким понад мільйон років.

І хоча ця область Трансантарктичних гір довго вважалася занадто крутою, щоб з неї можна було добути непошкоджений керн, дослідники поступово прийшли до висновку, що це не так. Нещодавно команда вчених з Прінстонського університету знайшла уламки льоду віком 2,7 мільйони років, але не змогла виявити їх джерело.

Найден керн антарктического льда, предположительно, сохранивший миллионы лет истории
Антарктичні крижані керни зберігають у собі безліч даних про епохи, через які пройшла Земля

Потім дослідники з Університету Вашингтона привезли радари, проникаючі в лід, щоб отримати більш ясну картину. У підсумку вони знайшли область, яка за характеристиками ідеально збігалася з уламками льоду, виявленими прінстонською командою, і перебувала всього в п’яти кілометрах від того місця.

Поки що вчені отримують дозвіл на буріння в цій точці, так що підтверджень про цю область ще немає. Але дуже скоро це з’ясується. Якщо вона дійсно існує і можна буде розглянути її ближче, з’явиться можливість розгадати багато таємниць, завдяки даним, що зберігаються в стародавніх крижаних архівах.

Одна з цих таємниць — яким чином приблизно мільйон років тому Земля зуміла збільшити паузу між льодовиковими періодами, які тепер відбуваються кожні 100 тисяч років замість 41 тисячі років. У вчених ніколи не було конкретного пояснення того, що послужило причиною цих змін, а такий довгий крижаний керн міг би стати неймовірно цінним при вирішенні цього питання.

Тепер залишилося здобути його. Будемо сподіватися, що дослідники не витягнуть разом з керном який-небудь лавкрафтовський жах, інакше свято «наукового відкриття» буде неминуче втрачено.

Кнопка «Наверх»