Земля

Загибель найбільшого айсберга в Антарктиді

У березні 2000 року найбільший з коли-небудь зареєстрованих айсбергів відірвався від шельфового льодовика Росса в Антарктиді. У 2018 році після багатьох років дрейфу, зменшена під впливом морських вод і вітру частина айсберга, здається, наближається до кінця своєї подорожі.

Коли айсберг B-15 відірвався від льодовика, його довжина становила 296 км а ширина — 37 км. Це відповідає площі 3200 квадратних морських миль, що можна порівняти з площею штату Коннектикут. З тих пір B-15 розколовся на численні більш дрібні айсберги — більшість з них вже розтанули. Залишилося всього чотири частини, які відповідають мінімальним вимогам до розміру, виходячи з яких Національний льодовий центр США відстежує айсберги (починаючи з 20 квадратних морських миль).

22 травня 2018 року астронавти на борту МКС зробили знімок — довжина айсберга B-15Z становила 18,5 км, а ширина — 9 км. Ці розміри відповідають показникам для моніторингу, однак якщо айсберг розколеться на більш дрібні частини, моніторинг припиниться. По центру айсберга можна бачити велику тріщину, від його країв відколюються дрібні крижини.

Танення і розкол айсберга не викликають подив, враховуючи його тривалу подорож в північному напрямку. Виходячи з більш раннього знімка, B-15Z в жовтні 2017 року знаходився південніше. Він проплив близько 3/4 відстані вздовж узбережжя Антарктиди і потрапив в Південний океан, прямуючи далі на північ від верхівки Антарктичного півострова. Течії не дозволили айсбергу пройти через протоку Дрейка; натомість B-15Z поплив на північ у Південний льодовитий океан. У травні 2018 року, коли був зроблений знімок, айсберг знаходився приблизно в 278 км на північний захід від острова Південна Георгія. Айсберги, які досягають цих територій, як відомо, швидко тануть, тут їх життєві цикли підходять до кінця.

Гибель крупнейшего айсберга в Антарктиде

Як раніше зазначав гляціолог НАСА Келлі Брант, айсберги, які знаходяться настільки близько від екватора, як правило, наповнюються водою, яка потім розтікається по них, немов розрізаючи на частини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button