Земля

Супутники НАСА отримали фото мегаайсберга

Супутники НАСА отримали перші детальні знімки гігантського айсберга, який виник у липні цього року після розколу льодовика Ларсена, і зафіксували перші ознаки того, що він почав розпадатися на частини.


«У липні над територією всієї Антарктики панувала полярна ніч, тому вченим доводилося вивчати цей айсберг, використовуючи лише радари і інфрачервоні знімки. Перші фотографії були отримані лише в середині вересня цього року. Як показали кілька тижнів спостережень, айсберг А-68 спочатку «хитався» на місці, рухаючись назад і вперед, завдяки чому він розколовся на дві половини», — повідомляє НАСА.

Кліматологи, океанологи та інші вчені досить довгий час вважали, що зміна клімату загрожує знищенням в основному північним запасам льоду на Землі – льодовикам Гренлендії і північної полярної льодової шапки.

В останні роки це подання почало змінюватися, так як вчені виявили свідоцтва того, що першими можуть зникнути не північні льоди, а частина льодовиків Антарктиди, що призведе до катастрофічного зростання рівня моря.

З цієї причини НАСА веде безперервні спостереження за станом південних льодів в рамках проекту IceBridge, вивчаючи їх за допомогою розвідувальних літаків, а ЕКА стежить за їх станом за допомогою супутників Sentinel-1 і CryoSat-2.

Ці дослідження показують, що найбільш уразливим і практично гарантованим кандидатом на знищення є так званий льодовик Ларсена на східному узбережжі півострова Антарктичний – він почав розпадатися ще в 1995 році, і останні шматки цього льодовика, як показали дані IceBridge, повинні були почати свій шлях в небуття цього літа.

Так і сталося – останні знімки з літаків, отримані НАСА в перших числах грудня минулого року, показують, що в льодовику Ларсен, останньої частини льодового масиву Ларсена, виникла гігантська тріщина довжиною 112 кілометрів, шириною приблизно в 100 метрів і глибиною приблизно в 500 метрів.

Ця тріщина продовжила своє стрімке зростання в цьому році, досягнувши довжини в 200 кілометрів до липня 2017 року, що призвело до формування гігантського айсберга, чия площа становить близько 6500 квадратних кілометрів, що можна порівняти з розмірами Естонії.

Поки цей айсберг знаходиться біля берегів Антарктиди, віддалившись від них приблизно на 10-20 кілометрів. Льодовий «острів» прискорив свій рух в останні тижні після того, як він розколовся на дві частини – відносно невеликий айсберг A-68B, і більш великий фрагмент A-68A, чия площа приблизно в 100 разів більше, ніж у його малого побратима.

Як очікують науковці, незабаром вітер і течії почнуть забирати цей мегаайсберг від берегів південного континенту і змусять його розколотися на ще більшу кількість фрагментів. Сам А-68 і його потенційні шматки, як зараз вважають вчені, можуть становити велику небезпеку для суден у південній півкулі Землі.

Кнопка «Наверх»