Земля

Оленяча кров виявилася натуральним антибіотиком

Американські дослідники виявили, що сироватка крові білохвостого оленя вбиває бактерію, що викликає у людей кліщовий бореліоз.

Image by David Mark from Pixabay

Кліщовий бореліоз, або хвороба Лайма, — найпоширеніше захворювання, що передається через укуси кліщів. Щорічно мільйони людей в Північній півкулі заражаються бореліямі — схожими на штопор бактеріями, що викликають цю хворобу. В одних тільки Сполучених Штатах від хвороби Лайма страждають до півмільйона людей щорічно.

Однак, що цікаво, хоча в природі кліщі, що передають бореліоз, активно годуються на великих копитних, таких як білохвості олені, самі тварини бореліямі не заражені. Вчені припускали, що в організмі оленя щось вбиває борелії, не даючи їм розмножуватися, але дотепер ніхто не проводив експерименти, щоб з’ясувати, як це відбувається.

Щоб відповісти на це питання, мікробіологи з Массачусетського університету в Амхерсті (США) отримали сироватку крові білохвостих оленів і, виростивши збудників бореліозу в лабораторних умовах, піддали їх впливу сироватки. На подив вчених, це знищило всі бактерії, а значить, потрібна речовина знаходиться в сироватці крові і, швидше за все, є частиною вродженого імунітету тварини. Результати дослідження опубліковані в журналі Vector-Borne and Zoonotic Diseases.

Тепер вченим належить з’ясувати, що саме відрізняє сироватку оленячої крові від сироватки крові людини, яка страждає від бореліозу, а також визначити точні механізми впливу цієї речовини на збудника хвороби Лайма. Можливо, в результаті буде виділено ефективний антибіотик, який зможе допомогти людям, укушеним кліщами, швидко впоратися з хворобою і повернутися до нормального життя.

Варто відзначити, що вроджена стійкість оленів до боррелів ніяк не впливає на поширеність цього захворювання в природі: природним резервуаром мікроорганізмів виступають миші, полівки і інші дрібні тварини, на яких годуються кліщі. Ймовірно, якби кліщі харчувалися тільки кров’ю оленів, проблема бореліозу не виникла б в принципі. Але кліщі, «помилково» кусають людей замість оленів, передають хвороботворні бактерії організмів, що не володіє природною стійкістю до цієї хвороби.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button