Земля

Затемнення 21 серпня “перезавантажить” іоносферу Землі

За рахунок блокування від ультрафіолету Сонця земна іоносфера на короткий час різко зменшиться, що дозволить спостерігати ряд незвичайних ефектів.


Іоносфера, зазвичай підтримувана сонячним ультрафіолетом, 21 серпня пройде через миттєве перезавантаження за декілька хвилин повного затемнення над США. Спочатку її джерело “вимкнеться” з повної потужності до нуля, а потім знову повернеться в норму. За рахунок цього, пише NASA, вдасться перевірити, чи коректно вчені уявляють собі швидкі процеси в іоносфері.

Іоносфера, що лежить вище 60 кілометрів над Землею, насичена іонами — “обдертими” атомами, у яких бомбардування зовнішнім випромінюванням “відірвало” електрон, за рахунок чого він з нейтральної частинки став іонізованим. Іоносфера грає велику роль в повсякденному житті — саме від неї відбиваються радіохвилі найбільш активно використовуваної частини радіодіапазону. Відомо, що її стан залежить від поведінки Сонця. Ряд дослідників вважає, що під час сильних сонячних бурь, яких не було з 1859 року (до винайдення радіозв’язку), зв’язок, що працює за допомогою іоносфери, порушиться. Щоб зрозуміти, так це чи ні, треба добре уявляти собі швидкі процеси, що протікають у ній.

Майбутнє повне сонячне затемнення на території США — воно станеться 21 серпня і стане першим настільки масштабним за сторіччя цієї країни стане природною лабораторією для перевірки існуючих моделей роботи іоносфери. Під час затемнення Місяць повністю заблокує ультрафіолет від Сонця. Це головне джерело підживлення іоносфери, іонізуюче найбільше атомів в ній, “вимкнеться” і “включиться” назад всього за 2,5 хвилини.

Дослідники з NASA будуть використовувати передачу радіосигналів від приймачів до передавачів на різних кінцях США для того, щоб з’ясувати, як різке ослаблення і посилення сонячного ультрафіолету вплине на зміну поширення радіохвиль за допомогою іоносфери. Взагалі блокування УФ-променів і їх відновлення відбувається над різними частинами іоносфери постійно через зміни дня і ночі. Але воно практично ніколи не буває таким швидким, оскільки не буває миттєвого заходу сонця і до світанку. Тому спостереження 21 серпня можуть дати дійсно важливий науковий результат.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button