Земля

Затонулий континент Зеландія виявився вдвічі старшим, ніж думали вчені

Затонула Зеландія прихована під Новою Зеландією і навколишнім Тихим океаном. Нове дослідження припускає, що цього гіпотетично восьмому континенту мільярд років. Це у два рази більше, ніж вважали геологи, який припустив існування Зеландії.

На глибині кілометра в південній частині Тихого океану знаходиться ділянка землі розміром в 5,2 млн км. Вчені сперечаються, чи є затонула частина суші континентом з 2017 року. Попри це, вчені під керівництвом Ніка Мортімера, геолога з новозеландської GNS Science, припустили, що континент повинен мати чітко визначені межі, займатиме площу понад 1 млн км, підійматися над навколишньою океанською корою і мати товстішу континентальну кору. Зеландія відповідає всім цим вимогам. Якби Світовий океан випарувався, Зеландія виглядала б як чітко окреслене плато над дном океану, відзначають вчені. Так, Мортімер називає Зеландію «найтоншим, затопленим  і найменшим континентом» на Землі.

Велика частина (приблизно 94%) континенту розташована під водами Тихого океану, до континентальної суші відносять острови архіпелагу Нова Каледонія і новозеландські острови Північний і Південний. Вчені припускають, що Зеландію повністю затопило 23 млн років тому. Дослідники вважають, що вона відкололася від Австралії 60-85 млн років тому і від Антарктиди в період між 130 і 85 млн років тому.

Проблема в тому, що до недавнього часу зразки найстарішої кори й породи, коли-небудь взяті в Зеландії, датувалися максимум 500 млн років. При цьому всі інші континенти містять кору віком мільярд років або більше. Але недавнє дослідження, що частина затопленого континенту вдвічі старша, ніж припускали геологи раніше, це може зміцнити аргумент Мортімера.

«Нове дослідження підводить лінію, – заявила Роуз Тернбулл, геолог з Нової Зеландії, співавтор дослідження. – Більше немає ніяких сумнівів в тому, що ми живемо на вершині континенту ».

Геологи, що стоять за недавнім дослідженням, вивчили 169 шматків граніту Зеландії, які були знайдені поблизу південного краю Нової Зеландії. Результати показали, що кора колись була частиною іншого гіпотетичного суперконтиненту, відомого як Родинія, який утворився в період між 1,3 і 900 млн років тому. Іншими словами, геологічна історія Зеландії почалася набагато раніше, ніж 500 млн років тому.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments