Екологія

Збереження клімату потребує ще більше копалин: екологічний парадокс

Копати людству при нинішньому рівні розвитку «зелених» технологій доведеться глибше і інтенсивніше, руйнуючи планету і забруднюючи її небаченими темпами.

Image by jplenio from Pixabay

Відповідно до нового звіту Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), ми видобуваємо недостатньо корисних копалин, щоб перейти від нафти й газу до чистої енергії. Такі мінерали, як літій, кобальт і нікель, є фундаментом екологічно чистої економіки. Без них жодна країна не досягне поставлених цілей і не знизить вплив на клімат планети. Якщо видобуток цих мінералів не зможе задовольнити стрімко зростаючий попит, то про чисту енергію можна буде забути.

Багато країн хочуть в найближче десятиліття відмовитися від «брудного» викопного палива. Провідні вчені-кліматологи прийшли до висновку, що викиди парникових газів повинні досягти нульового показника до 2050 року, щоб запобігти зміні клімату на планеті.

МЕА підрахувало, що для досягнення цієї мети до 2050 року буде потрібно в шість разів більше копалин мінералів, ніж видобувається сьогодні. Для деяких корисних копалин цей «розрив» набагато більший. Наприклад, очікується, що в найближчі два-три десятиліття попит на літій виросте в 70 разів. Але потужності існуючих літієвих рудників, а також споруджуваних, можуть задовольнити лише половину прогнозованого попиту. «Ця невідповідність турбує нас», – заявив виконавчий директор МЕА Фатіх Бірол.

Акумулятори для електромобілів і джерела відновлюваної енергії є головними споживачами корисних копалин. Електромобіль вимагає в шість разів більше мінералів, ніж автомобіль, що працює на викопному паливі. Кобальт, нікель, графіт і марганець – їх при існуючому рівні видобутку не вистачить.

Виробникам вітряків і сонячних батарей теж потрібно більше корисних копалин. Вітряні турбіни потребують рідкоземельних мінералів, які використовуються при виготовленні магнітів, а сонячні панелі виготовляються з міді, кремнію і срібла. При цьому потрібна і модернізація електричних мереж, що неможливо зробити без величезної кількості міді і алюмінію.

МЕА зазначає, що в існуючих ланцюжках поставок цих корисних копалин вже є перебої. Видобуток деяких корисних копалин ведеться, часом, тільки в одній країні. Близько 70% кобальту надходить з Демократичної Республіки Конго, а близько 60% рідкоземельних мінералів видобувається в Китаї.

Але розробка надр часто порушує не тільки права людини (наприклад, є інформація, що в Конго використовується дитяча праця, а смертність на шахтах дуже висока), але і завдає шкоди навколишньому середовищу.

МЕА впевнене, що необхідні нові технології, які мінімізують використання згаданих мінералів.

Крім того, вироби з цих мінералів важко піддаються переробленню і забруднюють планету. Але добувати, наприклад, кобальт дуже вигідно, а значить в нових технологіях корпорації не зацікавлені, так і дефіцит дозволяє завищувати ціни, отримуючи надприбутки.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button