Екологія

Дослідження: льодовики в Антарктиді тануть вже 300 років

Швидке танення льодів в Антарктиді може бути пов’язано зі стоншенням крижаного покриву в регіоні, яке почалося ще 300 років тому. Про це йдеться в дослідженні Британської антарктичної служби, опублікованому в журналі Scientific Reports.

За останні 55 років — з 1961 по 2016 роки — льодовики по всьому світу втратили понад 9 трлн т льоду. Найсерйозніший удар припав на Аляску — регіон втратив 3 трлн т льоду. На другому місці знаходиться Гренландія (1,237 трлн т), далі йдуть Анди (1,208 трлн т). Арктичні регіони Росії і Канади за той же період втратили понад 1 трлн т льоду кожен.

Дослідники вивчили історію танення льоду на півострові Антарктичний за останні 6,2 тис. років на основі аналізу відкладень зі скам’янілих панцирів планктону, які формувалися біля його берегів.

Аналіз показав, що льодовики Антарктиди залишалися стабільними протягом тривалого періоду, а коливання льодового покриву почалися лише 1,6 тис. років тому. Ситуація змінилася близько 600 років тому — тоді кількість прісної води біля берегів півострова різко зросла. Це призвело до стоншення крижаного покриву, яке почалося приблизно 300 років тому.

«Насправді швидкість танення льоду в Антарктиці почала зростати ще в 1400-х роках, проте лише в XVIII столітті вона перевищила типові значення, характерні для коливань клімату в останні шість тисяч років. Причина цього, скоріше за все, полягає в посиленні західних і приполярних вітрів. Обидва цих чинники нікуди не зникнуть у майбутньому, а, швидше, навіть посиляться, і тому танення південних льодів буде тільки наростати,» – стверджує Джеймс Сміт, провідний автор дослідження.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button