Екологія

Скорочення льодів Арктики досягло рекордних значень

Скорочення площі льоду в Арктиці під час літа вже четвертий рік досягає рекордних значень за всю історію спостережень за станом північної полярної шапки — 4,6 мільйона квадратних кілометрів, що майже на 1,6 мільйона нижче середніх значень для минулих 20 років, повідомляє НАСА.


“Те, як сильно скорочується льодова шапка Арктики влітку, залежить не тільки від літніх температур, але і того, в якому стані знаходився лід взимку. Літо цього року було абсолютно непримітним в плані клімату. Те, що ми всі зафіксували рекордно низьку площа літнього льоду, говорить про те, що сьогодні льоди перебувають у набагато гіршому стані, ніж 38 років назад”, — заявила Клер Паркінсон (Claire Parkinson), провідний кліматолог з Центру космічних польотів НАСА імені Годдарда (США).

Як зазначає Паркінсон, цей рік не був рекордним за минулі чотири роки — рекорд максимального скорочення площі льоду належить 2012 рокові, коли розміри полярної льодової шапки скоротилися до 3,41 мільйона квадратних кілометрів. Тим не менш, літо 2017 року увійшло в десятку за темпами скорочення арктичних льодів за всю історію спостережень.

З іншого боку, пояснює вчений, подібне скорочення все одно є дуже тривожним, так як в цьому році, на відміну від трьох попередніх рекордних річних сезонів, Арктика не переживала ніяких погодних аномалій, здатних тимчасово посилити процес танення льоду.

Крім того, фахівці НАСА не виключають вірогідності того, що площа льодів продовжить скорочуватися у вересні через різкі зміни у напрямку вітрів.

Причиною скорочення площі льодів в цьому році, як вважають дослідники, могли бути сильні літні дощі в Арктиці, чиї відносно теплі води могли прискорити танення льодової шапки. Це стало можливим завдяки тому, що середня товщина льоду в Арктиці помітно впала в останні роки, що зробило полярну шапку більш вразливою до дії різних погодних явищ.

Аналогічні процеси, як зазначає Паркінсон, сьогодні відбуваються і в Антарктиці, де зараз панує зима і полярна шапка поступово зростає. Її зростання, як очікують науковці, зупиниться на вкрай низьких значеннях, що продовжить серію “рекордів”, розпочатих в 2015 році. Якщо розглядати льоди Арктики і Антарктики разом, то, за словами кліматолога, всі вісім минулих місяців 2017 року ставили нові рекорди в швидкості танення полярних шапок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button