Екологія

Земля стає зеленішою через підвищення рівня вуглекислого газу

Результати нового дослідження показали, що підвищення рівня вуглекислого газу в атмосфері сприяло зростанню рослинності на планеті за останні три десятиліття.

b774f9bdfcbf1ddffb8e4014a0f9bfea

Найбільш повне моделювання даних дистанційного зондування показує, що вкриті лісовою рослинністю області на Землі за цей період збільшилися на 18 мільйонів квадратних кілометрів – це приблизно в 2,5 рази більше території австралійського континенту – в основному за рахунок угноювального ефекту вуглекислого газу.

«Це докорінно може змінити кругообіг води і вуглецю в кліматичній системі», – сказав автор нового дослідження доктор Цзайчунь Чжу з Пекінського університету.

Нові висновки були зроблені на основі аналізу даних, отриманих за останні 33 роки трьома супутниками, які вимірюють зелене світло, відбите від листя рослин, що бере участь у фотосинтезі.

Вчений доктор Канаделл сказав, що отримані дані дистанційного зондування перевіряли на 10 глобальних моделях зміни навколишнього середовища, щоб визначити причину озеленення планети.

Близько 85 відсотків вільної від льоду поверхні Землі вкрито рослинами, і щорічно в процесі фотосинтезу поглинається близько однієї чверті з майже 10 мільярдів тонн вуглецю, що виділяються в результаті життєдіяльності людини.

Вчені Чжу і Канаделл з колегами виявили, що збільшення концентрації СО2 в атмосфері на 46 частин на мільйон в період з 1982 по 2009 рік несе відповідальність за 50 – 70 відсотків спостережуваного озеленення.

«Вуглецева фертилізація є домінуючим процесом для озеленення по всій земній кулі, особливо в тропіках, тому що там особливо багато рослинності», – сказав Канаделл.

За допомогою хімічних сигнатур вуглецю з різних джерел вчені вже давно встановили, що людство є основним джерелом виділення СО2 в атмосферу.

«Зростання вмісту СО2 в атмосфері майже виключно пов’язане зі спалюванням викопного палива і вирубкою лісів», – сказав учений.

Нове дослідження показало, що є й інші причини озеленення, в тому числі азот, що міститься в сільськогосподарських добривах.

За словами Канаделла, озеленення здивувало вчених, які очікували побачити більше коричневого забарвлення, з огляду на збільшення посушливих періодів, пов’язаних з глобальним потеплінням.

Дослідники виявили, що від 25 до 50 відсотків усіх областей, покритих рослинністю, стали зеленішими, і тільки 4 відсотки придбали коричневий відтінок.

До їх числа відносяться Монголія, Аргентина і близькі до Аляски райони Північної Америки.

Він зазначив, що хоча процес озеленення Земля з більш м’якими зимами і більш тривалим вегетаційним періодом може здатися позитивним наслідком пов’язаного з вуглекислим газом глобального потепління, існує багато негативних факторів – в тому числі підвищення рівня моря і прояв суворих погодних умов.

«Це, в кінцевому рахунку, безумовно, переважує будь-яку вигоду від озеленення», – завершив він.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button