Екологія

Зростання рівня світового океану може викликати на Землі хаос

Колишній керівник кліматичних досліджень НАСА Джеймс Хансен заявив, що Земля може стати «практично некерованою» через зростання рівня моря внаслідок глобального потепління.


Професор Хансен, який був одним з перших учених, які попереджали політиків та громадськість про ризики, пов’язані зі зміною клімату, розповів журналу New York Magazine, що він сумнівається в критичному нагріванні атмосфери до кінця століття (на 4-5 °C, згідно з прогнозами). Головною проблемою, за його словами, буде підвищення рівня моря.

У торішній науковій доповіді вчений повідомляв, що викиди викопного палива можуть збільшити рівень моря на кілька метрів протягом 50-150 років. Це значно вище даних останнього звіту Міжурядової групи експертів по зміні клімату (від 30 см до метра в залежності від викидів).

На питання про те, яким буде світ, якщо виправдаються найстрашніші кліматичні сценарії, професор відповів наступне: «Я не думаю, що в цьому столітті буде досягнута відмітка в 4-5 °C, так як ми отримуємо охолоджуючий ефект від талого льоду. Але те ж саме танення обернеться катастрофою для прибережних районів, де розташовано більше половини великих міст світу».

«Як тільки рівень моря значно зросте, у вас не буде стабільних берегових ліній. Частини міста будуть просто йти під воду, позбавляючи сенсу продовжувати будівництво, оскільки до того часу, коли ви підніметеся хоча б на метр, ви втратите більше землі».

Проблему, на його думку, загострює ще й зростання населення. «Економічні та соціальні наслідки, міграція… Мені здається, що планета може стати практично некерованою». Якщо світ все ж досягне критичних 4-5 °C, це буде означати, що тропіки і субтропіки стануть непридатними для життя. «У літні місяці в субтропіках вже некомфортно. При цьому сільське господарство, що включає більше половини робочих місць, передбачає роботу на відкритому повітрі».

Вчений також висловився на підтримку податку на вуглецеві викиди, при якому доходи були б повернені громадськості в якості страховки для більш ніж двох третин світового населення. «Якщо ви правильно оцінили вартість викопного палива, включивши поступово зростаюче вуглецеве мито, то це фактично стимулює економіку і збільшує ВНП по мірі переходу до чистої енергетики, потенційно створюючи мільйони робочих місць».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button