Земля

Як би виглядала Земля без води?

В останні кілька днів по Інтернету поширився дивний анімований графік, що зображує криву, стислу Землю, нібито, якою вона виглядала б «без води». Проблема в тому, що ні. Не так. Ні, не так.

Насправді ця анімація показує те, що Земля геоід: це свого роду спосіб описати гравітаційне поле Землі. Графік побудував Алесь Бездек в пакеті MATLAB. Ось як він описує всі ці горби й нерівності:

«Гравітація Землі не є гладкою на поверхні, в деяких місцях вона сильніше, ніж в інших. Це тому, що Земля не є ідеальним однорідним шаром (тобто, щільність її нутрощів неоднорідна), а має місця більш і менш щільні. Це впливає на поверхневу гравітацію».

Коли ви стоїте на поверхні Землі, здається, що гравітація тягне вас до центру. Але якщо стати поруч з більш щільним регіоном, гравітація буде тягнути вас трішки вбік, далі від центру. Вірусний геоід на графіку показує саме цю картину: на цій карті гравітація завжди буде тягнути вас перпендикулярно зображеної поверхні.

Звучить дивно, але так і є: якщо ви знаходитесь на краю «пагорба», зображеного на геоіді, вас буде притягувати не прямо до центру Землі, а перпендикулярно поверхні, на якій ви стоїте. Графік сильно спотворений, щоб ви могли побачити нерівне гравітаційне поле Землі.

Особливо кумедно в псевдонауці те, що вірусним стає зазвичай щось, абсолютно протилежне істині. Як так відбувається?

Інший спосіб описати геоід — охарактеризувати його формою ідеально рідкого об’єкта; тобто, якщо його поверхня може розтікатися вільно.

Для ідеально однорідного об’єкта, геоід буде сферою. Для Землі буде те, що на зображенні. Іншими словами, цей графік не зображує Землю без води, він показує, яка у Землі була б форма, якби її поверхня була повністю покрита водою. Все зовсім навпаки.

Досить просто дійти до думки, що тверда поверхня Землі під океанами виглядає саме так. Погляньте на шкалу на графіку; вона показує перепади від +80 до -80 метрів. Але це крихітна частка від розмірів Землі. У фізичній реальності, навіть якщо б Земля була вкрита водою, вона і близько не була б такою горбатою, як показано. Знову ж, перебільшення було зроблено для ясності.

Подумайте і про це: найглибше місце земного океану (Маріанська западина) у глибину 10 кілометрів. Земля приблизно 13 000 кілометрів у поперечнику. Приберіть всю воду з поверхні Землі і ви навряд чи помітите зміни: рівень перепаду між найвищою горою і найнижчою точкою океану буде менше 20 кілометрів, одна десята відсотка діаметра Землі.

Ось як виглядала б Земля без води.

Таку сферичну краплю ви отримаєте, якщо осушити всі океани Землі (разом з атмосферним паром, озерами, полярними шапками і так далі). Не так багато в порівнянні з іншою планетою, чи не так? Крапля поменше — прісна вода в твердому стані; найменша — прісна вода з річок та озер.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button