Земля

Археологи виявили 11 давніх наконечників списів в Техасі

Археологам вдалося виявити в Техасі 11 списів, якими користувалися люди 13 500 – 15 500 років тому. Це найбільш древні артефакти, коли-небудь знайдені в Америці.

Протягом 10 років група археологів ретельно розкопувала шар за шаром стародавні кам’яні знаряддя поруч з Техасом, намагаючись виявити предмети, що належать першим людям, які прибули в Америку. Тепер їм вдалося виявити списи, яким близько 15000 років. Важливо також, що вони перебували під інструментами культури Кловіса, що доводить той факт, що люди Кловіса не першими приїхали в Америку, як довгий час вважали археологи.

«Ці дослідження підштовхують людей до нового розуміння світу, – каже Тодд Брай, археолог з Каліфорнійської академії наук у Сан-Франциско, який не брав участь в роботі. Дослідники вважають, що зможуть використовувати певні характерні риси стилю інструменту, створеного таємничими першими американцями, щоб простежити просування людей в Північну і Південну Америку.

Місце, в якому були знайдені інструменти, знаходиться приблизно в 20 кілометрах на північний захід від Остіна, має цілорічну прісну воду, що робить його ідеальним місцем для поселення людей, – говорить Майкл Уотерс, археолог з Техаського університету A&M в Коледж-Стейшн, який займався розкопками там з 2006 по 2016 рік. Кам’яні знаряддя в цьому районі припускають, що люди живуть там більше 10 000 років. Серед залишків – списи Кловіса, що використовуються для полювання на мамонтів та інших представників мегафауни близько 13 000 років тому.

Наконечники списів культури Кловіса відрізняються від інших наявністю вертикальних жолобків по обох сторонах їх основи. Протягом багатьох років археологи вважали, що великі мисливці, які використовували їх, першими увійшли до Америки, пройшовши шлях від Аляски через крижаний коридор між крижаними щитами західної Канади близько 13 500 років тому. Але в 1997 році археологи підтвердили, що Монте-Верде – ділянка в Чилі був заселений з як мінімум 14 500 років – тобто люди жили там до того, як коридор звільнився від льоду і став придатним маршрутом.

Тоді археологам довелося змінити концепцію. Вони знову не знали, коли і яким чином з’явилися перші американці. Що ще гірше, у них не було можливості послідовно ідентифікувати кам’яні інструменти до епохи Кловіса, тому що вони, на відміну від легко впізнаваних наконечників Кловіса, не мали єдиного стилю.

Тепер Уотерс, можливо, виявив такий стиль. Знайдені наконечники здебільшого менше, ніж наконечники Кловіса, не мають вертикальних жолобків і загострюються до короткого стовбура. 11 виявлених наконечників знаходяться в шарі осаду приблизно на 15 сантиметрів нижче ранніх предметів Кловіса на ділянці, а значить, вони майже напевно старше. Але наскільки?

Вологе середовище струмка зробила неможливою радіовуглецеве датування, тому Уотерс використовував техніку під назвою оптично стимульованої люмінесценції, яка вимірює, коли частинки кварцу в похованих опадах в останній раз піддавалися впливу сонячного світла. Вимірювання Уотерса показали, що осідання навколо виявлених наконечників від 13 500 до 15 500 років. Якщо їх творці прибули в Техас так рано, то найбільш вірогідним маршрутом для них було тихоокеанське узбережжя. Потім, після поселення тут, вони могли б винайти або прийняти технологію Кловіса.

Отримані дані можуть мотивувати археологів продовжити пошуки подібних наконечників в Техасі і інших частинах Америки. Схожі наконечники вже були помічені в районі доісторичного Тихоокеанського краю, і деякі археологи задавалися питанням, чи це може бути свідченням прибережної міграції в Америку. Відкриття Уотерса не пояснює повністю цей випадок, але робить питання ще більш інтригуючим.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button