Головна / Людина / Шанси стати жертвою вбивства найбільше визначаються мережею соціальних контактів

Шанси стати жертвою вбивства найбільше визначаються мережею соціальних контактів

crime1Що визначає ваші шанси «схопити кулю»? Не стать, не вік, не рівень доходу, не зв’язок з криміналом — перш за все ваша соціальна мережа (те, з ким ви спілкуєтеся). До такого висновку прийшов соціолог з Єля Ендрю Папакрістос (Andrew Papachristos), вивчивши статистику злочинів, пов’язаних із застосуванням вогнепальної зброї в Чикаго.

«Такі відомі фактори ризику, як раса або бідність, виявилися слабкими прогностичними чинниками. До біди доводять ті, з ким ви тусуєтеся. Це трагічно, але не випадково «, — розповідає Папакрістос.

На думку авторів статті, опублікованій в The American Journal of Public Health, насильство можна порівняти з гемоконтактним патогеном. Як і хвороба, воно поширюється за певними законами. Члени однієї соціальної мережі з більшою часткою ймовірності роблять одні й ті ж ризиковані речі (носять з собою зброю або беруть участь у криміналі), що і підвищує ризик насильницької смерті.

«Зазвичай ви не отримуєте кулю в лоб від випадкового перехожого. Важливо, які у вас стосунки були з убивцею «, — говорить учений.

Папакрістос розглянув поліцейські досьє і дані про вбивства за 2006-2011 рік, розглянувши мешканців території площею в 6 квадратних миль — однієї з «рекордсменок» міста за кількістю вбивств. Виявилося, що 6% населення так чи інакше брали участь у 70% вбивств, і майже всі з цих 6% вже так чи інакше мали справу з поліцією або державною системою охорони здоров’я. Крім того, для представників цих 6% шанс стати жертвою вбивці вище середнього на 900%.

Поліція Чикаго саме так і вирішила діяти. У новій програмі профілактики злочинів правоохоронці застосовують мережевий аналізу для виявлення 20 мешканців кварталу, у яких найбільше шансів убити або бути убитим. Поліцейські та їх помічники (представники місцевих громад) спеціально відвідали людей з цієї «групи ризику». Їм пояснили, чому їх минуле і соціальні зв’язки зумовили їх потрапляння в список; також до них донесли, що їх життя важливе, і що держава не хоче, щоб вони потрапили в біду. «Поліція Чикаго використовує цей метод, щоб достукатися до людей, а не просто заарештовувати», — зауважує Папакрістос.

Зараз вчений намагається застосувати свій метод в інших містах США….

Натхнення: nauka21vek.ru