Людина

Шанси стати жертвою вбивства найбільше визначаються мережею соціальних контактів

crime1Що визначає ваші шанси «схопити кулю»? Не стать, не вік, не рівень доходу, не зв’язок з криміналом — перш за все ваша соціальна мережа (те, з ким ви спілкуєтеся). До такого висновку прийшов соціолог з Єля Ендрю Папакрістос (Andrew Papachristos), вивчивши статистику злочинів, пов’язаних із застосуванням вогнепальної зброї в Чикаго.

«Такі відомі фактори ризику, як раса або бідність, виявилися слабкими прогностичними чинниками. До біди доводять ті, з ким ви тусуєтеся. Це трагічно, але не випадково «, — розповідає Папакрістос.

На думку авторів статті, опублікованій в The American Journal of Public Health, насильство можна порівняти з гемоконтактним патогеном. Як і хвороба, воно поширюється за певними законами. Члени однієї соціальної мережі з більшою часткою ймовірності роблять одні й ті ж ризиковані речі (носять з собою зброю або беруть участь у криміналі), що і підвищує ризик насильницької смерті.

«Зазвичай ви не отримуєте кулю в лоб від випадкового перехожого. Важливо, які у вас стосунки були з убивцею «, — говорить учений.

Папакрістос розглянув поліцейські досьє і дані про вбивства за 2006-2011 рік, розглянувши мешканців території площею в 6 квадратних миль — однієї з «рекордсменок» міста за кількістю вбивств. Виявилося, що 6% населення так чи інакше брали участь у 70% вбивств, і майже всі з цих 6% вже так чи інакше мали справу з поліцією або державною системою охорони здоров’я. Крім того, для представників цих 6% шанс стати жертвою вбивці вище середнього на 900%.

Поліція Чикаго саме так і вирішила діяти. У новій програмі профілактики злочинів правоохоронці застосовують мережевий аналізу для виявлення 20 мешканців кварталу, у яких найбільше шансів убити або бути убитим. Поліцейські та їх помічники (представники місцевих громад) спеціально відвідали людей з цієї «групи ризику». Їм пояснили, чому їх минуле і соціальні зв’язки зумовили їх потрапляння в список; також до них донесли, що їх життя важливе, і що держава не хоче, щоб вони потрапили в біду. «Поліція Чикаго використовує цей метод, щоб достукатися до людей, а не просто заарештовувати», — зауважує Папакрістос.

Зараз вчений намагається застосувати свій метод в інших містах США….

Натхнення: nauka21vek.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть