Людина

Жінки сильніші від чоловіків…

Ми звикли вважати чоловіків сильними і витривалими, однак вони куди менш стійкі до шкідливих факторів навколишнього середовища, ніж жінки. Причина в генах, саме в них записані слабкості сильної статі.

Перш за все варто зазначити, що чоловіків на планеті стає все менше. Мати природа подбала про чоловіків заздалегідь і створила їм певний «запас»: в середньому на 100 дівчаток завжди народжувалося 106 хлопчиків. Однак в останні десятиліття тенденція змінилася: хлопчики стали народжуватися трохи рідше. Причому ризик народитися недоношеними (до 37 тижня вагітності) у хлопчиків на 66% вище, ніж у дівчаток, а шанс померти у віці до року у хлопчиків вище на 30%.

1-06-03-2015-600-399

Ставши старше, хлопчики стикаються з новими проблемами. Вони куди більш схильні до різних неврологічних захворювань. Аутизм у них зустрічається в 5 разів частіше, ніж у дівчаток, та й астма частіше зустрічається саме серед хлопчиків. Чому ж так відбувається? Виявляється, всі труднощі починаються ще під час внутрішньоутробного розвитку: у чоловіків воно влаштоване складніше, ніж у жінок. До того ж значну роль відіграють гени, а також рівень і баланс гормонів.

Читайте також: Чоловіки і жінки хворіють по-різному

Перетворення групи клітин в дитину триває цілих 9 місяців, і протягом цього часу організм плоду дуже вразливий. Жіноча стать для людини – це «стать за замовчуванням»: в утробі матері у всіх нас є жіночі органи (саме тому у чоловіків є соски). Далі проходить складна трансформація від жінки до чоловіка, яка відбувається всередині матки. Цей шлях сповнений небезпек. Коли на восьмому тижні в організмі плода утворюється перша порція тестостерону, відбуваються зміни головного мозку за чоловічим типом. Частина клітин гине, а в деяких областях (наприклад, відповідальних за сексуальну і агресивну поведінку) кількість нейронів збільшується.

[ads2] Жіноча статева система перетворюється у більш складну чоловічу, розвиваються тканини яєчок і передміхурової залози. Таким чином, для «створення» чоловіка необхідно більше число клітин і тканин; саме тому так велика ймовірність помилок, до того ж це пояснює чутливість чоловічого організму до багатьох шкідливих речовин.

До 2001 року багато будинків оброблялися хлорпирифос – інсектицидом, який згодом був заборонений. Вчені встановили, що цей хімікат негативно впливає на внутрішньоутробний розвиток плода. Однак у хлопчиків спостерігалося куди більш значне зниження розумових здібностей, ніж у дівчаток. Фталати – речовини, що використовувалися у виробництві іграшок, також виявилися шкідливі для вагітних жінок. У їхніх дітей згодом спостерігалися порушення поведінки, агресія і дефіцит уваги. І знову серед хлопчиків ці проблеми були більш виражені. Всі ці шкідливі речовини діють подібно статевим гормонам – естрогенам і тестостерону. Вони порушують нормальний баланс гормонів і, відповідно, процес розвитку плоду, однак саме на чоловіках це позначається в найбільшій мірі.

Читайте також: Вчені: Жінки є більш працездатними, ніж чоловіки

Крім усього іншого, чоловіча комбінація хромосом – XY – сама по собі дуже вразлива. Жіноча версія XX забезпечує захист: якщо в одній з Х хромосом є генетичний дефект, то завжди залишається друга Х хромосома, яка візьме всі функції на себе. У чоловіків Х хромосома тільки одна, тому у них немає здорової копії несправного гена.

Ми безумовно повинні прийняти той факт, що і у чоловіків є свої слабкості. І це ще один привід шукати нові засоби захисту від шкідливого впливу навколишнього середовища, адже від здоров’я чоловіків залежить і здоров’я всіх майбутніх поколінь.

Натхнення: zdorovieinfo.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button