Людина

Життя на автопілоті: чи можна його змінити?

Більшу частину свого дорослого життя ми витрачаємо на дії, які повторюються безліч разів. Ми звично одягаємося, машинально сідаємо за кермо, не замислюючись робимо пересадку в метро або піднімаємося на потрібний поверх. І так само не замислюючись виконуємо службові обов’язки, відправляємо листи, ставимо підпис на документі …

16-01-15-foto-600x316-1

Взагалі-то багатьом такий стиль життя подобається, тому що це зручно. Існування на «автопілоті» вимагає від нас менше емоційних витрат та інтелектуальних зусиль, не змушує нас залишати зону комфорту і знижує тривожність. Звичні справи і обов’язки добре нам вдаються, а тому рідше призводять до невдач.

Читайте також: 11 звичок, що крадуть щастя у своїх власників

Проблема в тому, що найлегший шлях у короткостроковій перспективі не завжди є оптимальним шляхом в перспективі довгостроковій. Нетренований мозок просто-напросто відвикає думати і вирішувати складні завдання. Ми перестаємо вчитися новому та інтелектуально розвиватися. Для того щоб в мозку формувалися нові нейронні зв’язки, щоб ми могли в будь-якому віці освоювати нові знання та навички, нам необхідний щоденний струс, стверджує американський нейробіолог Джек Льюїс.

За автоматичну поведінку відповідає ліва частина префронтальної кори головного мозку. Права частина префронтальної кори «включається», коли людина стикається з незнайомою інформацією, збирається виконати нове завдання або йде в невідоме місце. Щоб змусити праву частину префронтальної кори працювати на повну потужність, важливо отримувати новий досвід. Тому, наприклад, має сенс вибирати незвичні маршрути, добираючись до роботи і назад, міняти обстановку будинку і частіше подорожувати. А ось декілька порад від Джека Льюїса, як створювати собі незвичайні умови на роботі, особливо коли довго не виходить вирішити якусь проблему.

[ads2] Кращий спосіб почати мислити нестандартно, поза всяких рамок, – це фізично позбутися рамок, тобто вийти з офісу. Підіть на пару годин в парк, конференц-зал, незнайоме кафе. І подумайте над своїми завданнями в новому місці. Свіже повітря, відсутність кордонів – стін і стелі – виразно допоможуть вам думати: мозок активується і сам почне підкидати потрібні рішення. В крайньому випадку, якщо ви ніяк не можете відлучитися з робочого місця, «прогуляйтеся» по інтернету, пограйте п’ять хвилин в логічну онлайн-іграшку або вирішіть головоломку.

Щоб активувати праву частину префронтальної кори, можна послухати незвичайну етнічну музику. Нові ритми, незвичне звучання мелодій іншої культури, пісні чужою мовою точно пробудять ваш мозок і допоможуть у пошуку креативних ідей.

Перевірений спосіб вирішити будь-яку проблему – на час відволіктися від неї. Сконцентруйтеся на завданні, думайте про нього протягом 45 хвилин. А потім зробіть 15-хвилинну перерву і повертайтеся до роботи (але не забудьте: перерва має тривати не більше 15 хвилин).

Встановіть вдома або на робочому місці невеликий кімнатний фонтан. Влітку вибирайтеся попрацювати біля берега річки або в кафе поряд з гучним фонтаном. Відмітна особливість води, що рухається – це її випадковий, постійно мінливий характер. Ці зміни не можуть бути передбачені з точністю секунда в секунду.

Необхідність постійно аналізувати нову інформацію, здогадуватися і припускати стимулює праву частину префронтальної кори і змушує мозок активніше працювати.

Справжнім струсом для мозку може стати брейнстормінг, коли колеги разом обговорюють якесь завдання і підкидають різні ідеї. Важлива умова – повна відсутність критики. Ще краще такий варіант мозкового штурму, коли кожен окремо думає над проблемою, записує думки на папір і запечатує в конверт анонімно. У день обговорення всі конверти розкриваються. Як розбити ментальні бар’єри? Більше жартуйте і смійтеся! Коли ми сміємося на серйозній зустрічі, ми фізично розслабляємося, а це означає, що і мозок «розслабляється» і відкривається для найнесподіваніших ідей.

Читайте також: Шість якостей для успіху в житті

Є два заняття, які однаково позбавляють від автоматизмів, позитивно впливають на мозок, роблять його більш гнучким і винахідливим. Це відпочинок і гра. Якщо ви знайдете для них час, то станете набагато креативнішими, а нові ідеї почнуть самі приходити в вашу голову.

Дотримуючись всіх цих порад, пам’ятайте: щоб вирішити проблему, потрібно спочатку добре поміркувати над нею і зібрати якомога більше інформації, інакше мозку не буде просто над чим працювати.

І наостанок приємна звістка для поліглотів: білінгви краще концентруються і перемикають увагу між завданнями. Двомовність (причому не просто знання двох мов, а регулярне спілкування на обох) збільшує можливості вашого мозку і допомагає позбавитися від автоматизмів.

Натхнення: psychologies.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button